مقالاتمقالات اجتماعی

پایین ترین سطح سرانه مطالعه تفریحی کودکان در تاریخ

به قلم سوفی بریکمن – The Guardian

یک روز عصر، زمانی که فرزندم حدود دو سال داشت، یکی از دوستان به خانه ما آمد و داستان نگذارید کبوتر تا دیروقت بیدار بماند را برای او خواند. داستانی که در مورد پرنده ‌ای هشیار و عاقل بود. تقریبا در نیمه داستان، قهرمان داستان سعی می‌ کند خواننده را متقاعد کند که خسته نیست، منقار خود را باز می ‌کند و خمیازه  بزرگی می ‌کشد که دوستم آن‌ را خیلی بی ‌احساس و به عنوان یک کلمه خواند. دخترم طوری به او نگاه کرد که انگار اتفاق عجیبی افتاده است و سپس نمایش مناسبی از چگونگی خوانده شدن این کلمه نشان داد.

دخترم گفت: کبوتر اینطوری خمیازه می‌ کشد! من واکنش دوستم را به نمایش دخترم درک می ‌کردم. در آن زمان خودم را عادت داده بودم که چنین جملاتی را در کتاب ‌های دخترم با صدای بلند بخوانم، وقتی واکنش دوستم را دیدم با خودم فکر کردم ما چقدر از ریشه ‌های داستان سرایی شفاهی‌ مان دور شده ‌ایم.

ماه گذشته، دانش ‌آموزان کلاس چهارم و هشتم آمریکا اولین ارزیابی ملی خواندن و ریاضی بعد از همه گیری خود را انجام دادند. از سال 1969، ارزیابی ملی پیشرفت تحصیلی (NAEP) توانایی تحصیلی کودکان را با مجموعه ‌ای از آزمون ‌ها در موضوعات مختلف ردیابی کرده است. و آخرین مجموعه، آمارهای افسرده‌ کننده ‌ای را به ‌دست داد که همه با استفاده از داده‌ های پیش از همه‌ گیری جمع‌ آوری شده ‌اند.

اما آماری که برای من جالب بود این بود که درصد کودکانی که طبق این گزارش‌ ها برای سرگرمی مطالعه می‌ کردند در پایین ‌ترین سطح در تاریخ بود. از هر سه نوجوان 13 ساله فقط یک نفر برای سرگرمی کتاب می ‌خواند. دلیل ناامید کننده بودن این آمار ارتباط مطالعه با عمق روابط اجتماعی- عاطفی، موفقیت در مدرسه و زندگی است. به همین دلیل آکادمی اطفال آمریکا توصیه می ‌کند که از بدو تولد برای کودکان خود کتاب بخوانید؛ با این حال، از منظر عصب شناختی، در حین تجارب مشترک، به ویژه هنگامی که والدین برای کودک شان کتاب می‌ خوانند، از آنجایی که این فعالیت نیاز به توجه مشترک دارد، هر دو طرف چیزی را تجربه می ‌کنند که همگامی عصبی نامیده می ‌شود. به این معنی که مغز هر دو طرف، فعالیت مغزی یکدیگر را منعکس می‌ کنند. این همگامی عصبی با ترشح بیشتر اکسی توسین در بدن همراه است. مقدار زیادی از این هورمون در بدن زنان در حین زایمان و پس از آن ترشح می شود که به زنان کمک می کند با کودک خود ارتباط عاطفی برقرار کنند. به همین دلیل است که محققان معتقدند که ترک مطالعه‌ مشترک، از دست دادن فرصتی؛ نه تنها برای کودکان بلکه برای بزرگسالان مضطرب، برای دریافت مقدار زیادی از اکسی توسین است؛

در نتیجه، خواندن با صدای بلند را می توان به عنوان اکسیری جادویی دانست که می تواند به ما کمک کند تا باهوش تر یا موفق تر شویم. همچنین می تواند روشی برای عشق بازی باشد، می تواند به ما کمک کند تا کمتر مضطرب شویم و البته سرگرم‌ کننده نیز هست.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید