علم و دانش

پانزده هزار سال قبل آدم ‌خواری شکلی از تشییع جنازه در اروپا بود

به گزارش CNN  و به گفته محققان، آدم ‌خواری در حدود 15 هزار سال پیش در اروپا یک مراسم تشییع جنازه معمولی بود که طی آن، مردم مرده ‌های خود را به‌ عنوان بخشی از فرهنگ شان می ‌خوردند.

پیش از این، محققان استخوان‌ های جویده شده و جمجمه‌ های انسان را در غار گوف انگلستان پیدا کردند، که به شکل فنجان تغییر یافته بودند. تحقیقات آن‌ ها بر دوره مجدلنیایی در اواخر عصر پارینه سنگی فوقانی متمرکز بود. مجدلنیایی‌ ها حدود 11 هزار تا 17 هزار سال پیش زندگی می‌ کردند. بیشتر آن ‌ها در فرانسه و بخش ‌هایی هم در آلمان، اسپانیا، روسیه، بریتانیا، بلژیک، لهستان، جمهوری چک و پرتغال وجود داشتند.

پژوهشگران به 15 مورد از شواهدی دست یافتند که آثار جویده شدن، بریدن استخوان‌ های جمجمه و شکسته شدن استخوان‌ ها برای دسترسی به مواد مغذی آن را نشان می ‌داد. همگی این موارد گواه آدم‌ خواری در آن زمان بود.

محققان با دستیابی به اطلاعات ژنتیکی هشت مکان و ترکیب آن با شواهد باستان ‌‌شناسی، رابطه بین رفتار تشییع جنازه و اصل و نسب ژنتیکی را شناسایی کردند. در این بررسی آن‌ها به دو گونه اجداد متمایز دست یافتند؛ یکی مجدلنیایی و دیگری اپیگراوتیان که دارای فرهنگ متفاوت اروپایی و از لحاظ جغرافیایی منطقه متمایز انسانی بود.

بنا به یافته‌ های محققان، کسانی که در شمال غربی اروپا به فرهنگ مجدلنیایی تعلق داشتند ترجیح می‌ دادند مردگان خود را بخورند، در حالی که انسان ‌های فرهنگ اپیگراوتیان مردگان را بدون آدم‌ خواری دفن می ‌کردند. محققان همچنین متوجه شدند به دلیل مهاجرت افراد با ریشه اپیگراوتیان به مناطقی که ریشه مجدلنیایی در آن زندگی می ‌کردند، شیوه تدفین آدم‌ خواری کاهش یافت.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید