مقالاتمقالات اقتصادی

پاسخ مکلم به انتقادات از افزایش پیاپی نرخ سود: بانک کانادا در تصمیم گیری مستقل عمل می کند!

با افزایش انتقادات نسبت به عملکرد بانک مرکزی کانادا در افزایش پی در پی نرخ سود، تیف مکلم، رئیس بانک کانادا، اعلام کرد هرچند عملکرد بانک زیر ذره بین قرار دارد اما هیچ تهدیدی برای استقلال بانک در تصمیم گیری احساس نمی کند.

بانک کانادا با شش بار افزایش متوالی نرخ سود از ماه مارچ تا کنون، رکورد سریع ترین سیاست های انقباضی پولی کشور را از آن خود کرده است؛ سیاستی که به گفته بانک، در پاسخ به تورم بی سابقه در چهار دهه اخیر کانادا، اتخاذ شده است.

در حال حاضر میانگین سالانه تورم در کانادا 6.9 درصد برآورد می شود که این نرخ در ماه جون به بالاترین حد خود یعنی 8.1 درصد رسید.

به نوشته وبسایت استار، پیش بینی احتمال وقوع یک رکود اقتصادی در ماه های آینده، بسیاری از فعالان سیاسی و اقتصادی را نسبت به تاثیر افزایش پیاپی نرخ سود از سوی بانک کانادا بر اشتغال مردم نگران کرده است. جاگمیت سینگ، رهبر حزب نیودموکرات، دو هفته قبل در نامه ای به نخست وزیر جاستین ترودو نوشت هرچند به استقلال بانک کانادا احترام می گذارد اما یک افزایش دیگر در نرخ سود زندگی مردم را به طور جدی تحت تاثیر قرار خواهد داد.

کریستیا فریلند، وزیر اقتصاد، در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره نامه سینگ به ترودو، ضمن تصدیق فشار اقتصادی سنگین بر کانادایی ها، ثبات نهادهای مسئول را در تنگناهای اقتصادی حائز اهمیت ویژه دانست و خاطرنشان کرد استقلال بانک کانادا در تصمیم گیری، یکی از محورهای اصلی این ثبات است.

در عمل نیز شاهد آنیم که با وجود هشدار جاگمیت سینگ، بانک مرکزی در اعلام یک افزایش نیم درصدی دیگر در هفته گذشته تردید نکرد و ضمنا یادآور شد این روند صعودی همچنان ادامه دارد.

مکلم در کنفرانس خبری اخیر خود گفت بانک کانادا باید تصمیمات دشواری بگیرد و در این شرایط، استقلال بانک از همیشه مهم تر است.

او همچنین در رابطه با نامه سینگ افزود: افراد زیادی به ما توصیه می کنند که چه کاری انجام بدهیم و چه کاری انجام ندهیم، اما دلیلی وجود داشته که بانک به عنوان یک نهاد مستقل تعریف شده است. دلیلش این است که بانک باید در شرایط سخت تصمیماتی را اتخاذ کند که با آینده نگری همراه باشد، و در این شرایط است که ارزش استقلال بانک مشخص می شود.

پیر پولیور از حزب محافظه کار نیز یکی از اولین منتقدان بانک کانادا بود که این بانک را به چاپ بی رویه پول برای پوشش بریز و بپاش های دولت در دوران پاندمی متهم کرد. پولیور همچنین قول داد در صورت رسیدن به مقام نخست وزیری، مکلم را برکنار کند. البته او توضیح نداد چگونه از سد فرماندار کل کانادا عبور خواهد کرد، چرا که عزل و نصب رئیس بانک زیر نظر فرماندار انجام شده و از اختیارات نخست وزیر خارج است.

بسیاری از اقتصاددانان و کارشناسان بازار نیز بانک کانادا را به خاطر به تاخیر در بالا بردن نرخ سود مورد انتقاد قرار داده اند که خود بانک نیز تقریبا این انتقاد را پذیرفته است. ماه گذشته پائول بودری، معاون بانک کانادا، در سخنانی تلویحا اشاره کرد که اگر دولت فدرال و بانک محرک های اقتصادی مانند حمایت های مالی دوران کووید را زودتر خاتمه می دادند، با چنین تورم افسار گسیخته ای رو به رو نمی شدیم.

حالا بانک کانادا از سوی دیگر پشت بام افتاده و با افزایش پی در پی نرخ سود وام، موجی از انتقادات را علیه خود به راه انداخته است.

این بانک پیش بینی کرده است نرخ رشد اقتصادی تا پایان سال جاری صفر، و در نیمه اول سال آینده نهایتا نیم درصد باشد و سپس در نیمه دوم سال 2023 شاهد رونق دوباره اقتصادی باشیم. اما آنچه فعلا برای بانک کانادا در اولویت است ثابت نگه داشتن قیمت هاست و بس!

بی بروسک، رئیس کنگره کار کانادا، و از منتقدان سیاست فعلی بانک، در این باره گفت: بانک مرکزی عزم خود را جزم کرده تا اقتصاد کانادا را به رکود سوق دهد بدون آن که فکر کند چه عواقب سنگینی برای اشتغال، مسکن و کیفیت زندگی مردم خواهد داشت.

اما مکلم در پاسخ به انتقادها می گوید اگر بانک در اجرای تصمیمات خود تردید کند، اقتصاد کانادا برای مدت طولانی تری با تورم دست به گریبان خواهند بود. او گفت: متوجه تاثیر مستقیم تصمیمات بانک کانادا بر زندگی مردم هستیم و این مسئولیت بسیار بزرگی است.

فرماندار کانادا نیز در واکنش به انتقادات به بانک، شفافیت و کنترل فوری تورم را وظیفه بانک دانست. او در ادامه گفت: همه ما آرزو داریم زودتر به آن نقطه برسیم اما باید بپذیریم که اصلاح تورم به زمان نیاز دارد

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید