علم و دانش

ویژگی هایی که از مادر و پدر به ارث می برید را می دانید؟!

علم وراثت ژنتیکی مقوله ای پیچیده است. تقریبا غیرممکن است که دقیقا مشخص کنید هر یک از ویژگی‌ های شما از کجا آمده است. بیشتر ویژگی ها تحت تاثیر ژن های مختلف هستند و شما برخی از آنها را از هر یک از والدین به ارث می برید. به علاوه، تاثیرات محیطی نیز وجود دارد. 

سه راه اصلی وجود دارد که می‌ توانید ویژگی‌ ها را از والدین خود به ارث ببرید. اول از طریق یک ژن غالب. دوم از طریق یک ژن مغلوب – هر دو والدین باید ژن مغلوب را داشته باشند تا شما آن ویژگی را داشته باشید. به عنوان مثال، اگر چشمان آبی دارید، هر دو والدین شما باید دارای ژن چشم آبی باشند، حتی اگر رنگ چشم آنها آبی نباشد. در نهایت، صفات مرتبط با X وجود دارد که فقط در کروموزوم X یافت می شود و از طریق مادر منتقل می شود.

توانایی شما برای کاهش وزن

دو نوع چربی در بدن شما وجود دارد: چربی قهوه ای (خوب) که متابولیسم را افزایش می دهد و به حفظ وزن سالم کمک می کند، و چربی سفید (بد) که می تواند باعث چاقی و بیماری شود. میزان چربی قهوه ‌ای شما – و در نتیجه متابولیسم بالای شما – ممکن است از مادرتان به ارث رسیده باشد. با این حال می توانید پدرتان را به خاطر چربی سفید سرزنش کنید. البته ژنتیک در مورد وزن شما سرنوشت ساز نیست و انتخاب های سبک زندگی نقش مهم تری ایفا می کند.

توانایی شما برای تمرکز

طبق گزارشی که در JAMA Psychiatry منتشر شده است، اگر مادر شما سطوح پایین ‌تری از سروتونین، یک ماده شیمیایی مغز مرتبط با خلق و خو داشته باشد، احتمال ابتلا به اختلال بیش فعالی-کمبود توجه در آینده در شما بیشتر است. ژن ‌هایی که از مادر به فرزند منتقل می ‌شوند و بر تولید سروتونین تاثیر می ‌گذارند، بر توانایی تمرکز شما نیز تاثیر می گذارند. 

زمان رسیدن به بلوغ 

ژنتیک هر دو والدین در زمان بلوغ نقش دارد، اما اگر بلوغ را زودتر از 8 سالگی در دختران و 9 سالگی در پسران آغاز کردید، ممکن است به دلیل ژنی باشد که از پدرتان به ارث برده اید. 

خلق و خو 

مادران می توانند از طرق مختلف بر خلق و خوی شما تاثیر بگذارند. ساختار بخشی از مغز که به نام سیستم کورتیکولیمبیک شناخته می شود، که تنظیم هیجانی را کنترل می کند و در اختلالات خلقی مانند افسردگی نقش دارد، احتمال بیشتری دارد که از مادر به دختر منتقل شود تا از مادر به پسر یا از پدر به فرزندان. 

جنسیت فرزندان 

واضح است که ژن های شما و همسرتان جنسیت فرزندان تان را تعیین می کند. اما آیا می دانستید ژن هایی که تعیین جنسیت می کنند ممکن است توسط پدر شما منتقل شده باشد؟ بر اساس مطالعه ای که در Evolutionary Biology منتشر شده است، مردی که تعداد زیادی برادر دارد، بیشتر پسر دارد، در حالی که مردی که تعداد زیادی خواهر دارد، احتمال بیشتری دارد که دختر داشته باشد. 

حافظه 

سابقه خانوادگی بیماری آلزایمر به طور قابل توجهی خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد. اما مطالعه جدیدی که در Biological Psychiatry منتشر شده، نشان می دهد خطر ژنتیکی در درجه اول از مادر شما ناشی می شود. بیماری آلزایمر شایع ترین علت زوال عقل در آینده است که تقریبا شش میلیون نفر را تنها در آمریکا تحت تاثیر قرار می دهد. 

باروری بر اساس مطالعه منتشر شده در Science، باروری یک زن ممکن است تحت تاثیر ژنی باشد که از پدرش به ارث برده است. در یک سلول تخمک طبیعی، بخشی از سلول به نام سانتریول به عنوان بخشی از فرآیند رشد طبیعی حذف می شود. اگر سانتریول‌ها حذف نشوند – اغلب به دلیل یک اختلال ژنتیکی که توسط پدر منتقل می ‌شود – زن عقیم می شود.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید