علم و دانش

ویروس‌ زامبی چقدر برای انسان خطرناک است؟

محققان فرانسوی با احیای یک ویروس باستانی که 48 هزار و 500 سال در زمین منجمد سیبری گیر افتاده بود، حیرت جهانیان را برانگیخته ‌اند.

این مطالعه جدید به سرپرستی ژان-ماری کلاوری از دانشگاه اکس مارسی که هنوز داوری علمی نشده است، این احتمال خطرناک را مطرح می ‌کند که سایر عوامل بیماری‌ هایی که هزاران سال در یخ ‌های متراکم سالم مانده‌ اند، ممکن است با ذوب یخچال‌ ها و یخ زمین به شکل ویروس ‌های زامبی مسری آزاد شوند؛ فرآیندی که بحران تغییرات اقلیمی با گرمایش جهانی، خطر دامن زدن به آن را به همراه دارد.

این میکروب یکی از 13 میکروبی است که از درون هفت نمونه احیا شده است و نام آن را از روی پاندورای افسانه‌ ای، پاندوراویروس یدوما گذاشته ‌اند. این ویروس قرن ‌ها در عمق 16 متری زمین کف دریاچه ‌ای در یوکچی آلاس در یاکوتیا واقع در شمال شرقی روسیه محبوس بوده است و با این حال، توانسته یک ریزجاندار تک‌ یاخته ‌ای میکروسکوپی موسوم به آکانتامیبا را در فرایندی آزمایشگاهی مبتلا کند.

خوشبختانه محققان دست ‌اندرکار این مطالعه گفته‌ اند که اطمینان دارند این ویروس هیچ خطری برای موجود زنده ‌ای به پیچیدگی بشر ندارد.

همانطور که گفته شد بعید است که این سویه خاص خطرناک باشد، اما با در نظر گرفتن این که تقریبا سطح یک ‌چهارم نیمکره شمالی زمین دائما از یخ پوشیده است، احتمال آزاد شدن سایر بیماری‌ هایی که در وضعیت کریپتوبیوز مانده‌ اند، همچنان چشمگیر است.

با ذوب فزاینده یخ‌ های قطبی بر اثر گرمایش جهانی، مواد آلی نظیر دی ‌اکسیدکربن و متان که مدت زیادی سالم مانده ‌اند، آزاد می‌ شوند و به گرمایش بیشتر جو سیاره ‌مان کمک می‌ کنند. (احتمالا) وضع سایر ویروس ‌های فروخفته ‌ای که از دوره ‌های پیشین حبس شده بوده‌ اند، نیز چنین است.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید