اخباراخبار کانادا

وکلای کانادایی نقش کلیدی در پولشویی دارند

بین سال ‌های 2014 تا 2018، یک وکیل در ونکوور بیش از 31 میلیون دلار را از طریق حساب امانی نزد خود از مشتریانی که می ‌دانست توسط مقامات آمریکایی به‌ خاطر دستکاری سهام تحت پیگرد قرار دارند، پولشویی کرد.  

او در طول 18 ماه 20 تلفن همراه با سیم کارت موقت خرید، چون نگران بود که پلیس به مکالمات اش گوش دهد. او در آدرس های ایمیل از نام مستعار استفاده می کرد و بابت جابجایی پول کثیف، نزدیک به 900 هزار دلار تحت عنوان هزینه های حقوقی، دریافت کرد. 

در نوامبر 2023، پلتیه اولین وکیل در بریتیش کلمبیا بود که به دلیل پولشویی و نقض کامل استانداردهای اخلاقی که از وکلا انتظار می رود، مجوز وکالت اش را از دست داد. 

اما طبق گزارش سازمان دیده ‌بان جرایم مالی کانادا، پلتیه تنها وکیلی نیست که در پولشویی شریک است. گزارش تحقیقی CTV News نشان می دهد وکلای کانادایی و موسسات حقوقی نقش کلیدی در کمک به مجرمین و باندهای جرائم سازمان یافته برای پولشویی ایفا می کنند. 

مجرمان برای پولشویی از طریق املاک و مستغلات، راه ‌اندازی شرکت‌های صوری و حساب‌ های امانی به وکلای کانادایی تکیه می‌ کنند. اما وکلا به ندرت به دلیل دست داشتن در پولشویی متهم یا از وکالت محروم می شوند.

در گزارش مورد اشاره نامی از این وکلا ذکر نشده است. اما شامل مطالعات موردی ناشناس و بدون تاریخ است. در یکی از آنها ادعا شده یک تاجر مونترالی 3 میلیون دلار به یک وکیل کبک داد که در نهایت از طریق واسطه هایی در ایالات متحده و پاناما به یک قاچاقچی مواد مخدر کلمبیایی رسید.

بسیاری از نقل و انتقالات مشکوک مربوط به حوزه های قضایی خارج از کانادا بود.

در این گزارش همچنین به حسابدارانی اشاره شده که از آنها برای کمک به مجرمین در پنهان کردن ثروت و دارایی های غیرقانونی استفاده می شود. 

برخلاف کارگزاران املاک یا بانک‌ ها، وکلا مشمول قوانین مبارزه با پولشویی کانادا، که آنها را ملزم می ‌کند نقل و انتقالات مالی شکوک را به Fintrac گزارش کنند، نیستند. این بدان معناست که توانایی Fintrac  برای تحقیق در مورد وکلا محدود است، زیرا باید بر گزارش ‌های موسسات مالی شخص ثالث تکیه کند.

کانادا دو بار تلاش کرده است تا وکلا را تحت قانون درآمدهای ناشی از جرم و تامین مالی تروریسم پوشش دهد، اما وکلا مقاومت کرده و استدلال می کنند چنین قوانینی رازداری بین وکیل-موکل را نقض کرده و استقلال وکلا را تضعیف می کند.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید