علم و دانش

وقتی دروغ می گوییم چه اتفاقی برای مغز می افتد؟

در گزارش مطالعاتی که در نشریه روانشناسی و تحلیل رفتار منتشر شده، دانشمندان روش جالب و جدیدی برای افشای دروغگویان در زمان واقعی ارائه کرده اند. برای درک چگونگی انجام این کار، ضروری است که بفهمیم وقتی دروغ می گوییم چه اتفاقی برای مغز می افتد.
تحقیقات قبلی در مورد این موضوع جذاب نشان داده که وقتی دروغ می گوییم، مغز نیاز دارد که بیشتر کار کند و این مصرف انرژی را افزایش می دهد و به طور موقت سایر توانایی های شناختی را مختل می کند. در این مطالعه گروهی از روانشناسان از دانشگاه پورتسموث در انگلستان به این فکر کردند که چگونه از آن برای شناسایی دروغگویان استفاده کنند. 164 نفر در این مطالعه شرکت داده شده و نظرات آنها در مورد مسایل مهم روز در بریتانیا از جمله نحوه مدیریت کووید-19 توسط دولت، خروج از اتحادیه اروپا و عملکرد بوریس جانسون، جویا شدند. سپس داوطلبین به دو گروه دروغگو و راستگو تقسیم شدند. در مرحله دوم، از آنها خواسته شد تا در مورد این موضوعات مهم دروغ بگویند. محققان که همه روانشناسان معتبر بودند، از دو سوم پاسخ دهندگان خواستند که شماره پلاک اتومبیل خود را حفظ کنند. نتایج مطالعه نشان داد افرادی که باید همزمان شماره پلاک اتومبیل را به خاطر می سپردند، در مقایسه با افرادی که بدون هیچ نگرانی دیگری صرفا باید دروغ می گفتند، مهارت کمتری در این کار داشتند.
پروفسور آلدرت وریج، روانشناس اجتماعی و نویسنده اصلی مطالعه توضیح داد: این مطالعه نشان می دهد که معرفی وظایف ثانویه برای پرسشگری می تواند شناسایی دروغ ها را آسان تر کند، اما چنین وظایفی باید با دقت و پیچیدگی انتخاب شوند.
همچنین انجام کارهای تعمیر خانه یا کارهایی که نیاز به تمرکز دارند، دروغ گفتن را برای افراد سخت تر می کند و شناسایی آنها را برای شما آسان تر می کند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید