اخباراخبار کانادا

وضعیت خرید و فروش مسکن؛ آیا نشانه های بازگشت خریداران به بازار دیده می شود؟!

تورنتو- مشاوران املاک در تورنتو طی ماه فوریه تماس های زیادی از خریداران بالقوه داشتند، اما این تماس ها تاکنون چندان به معامله منجر نشده و بسیاری از خریداران و فروشندگان بالقوه همچنان نگران افزایش نرخ بهره و کمبود لیستینگ ها هستند. 

گزارش 16 فوریه انجمن  املاک و مستغلات کانادا  (CREA) حاکی از کاهش میانگین ملی فروش خانه به پایین ترین سطح 14 ساله در ژانویه 2023 بود. هیئت منطقه ای املاک و مستغلات تورنتو (TRREB) انتظار دارد میانگین قیمت خانه در تورنتوی بزرگ در سال جاری با 4 درصد کاهش از 1.19 میلیون دلار به 1.14 میلیون دلار کاهش یابد.

کارشناسان در عین حال تغییر وضعیت در نیمه دوم سال را پیش بینی می کنند. طبق نظرسنجی Ipsos که برای هیئت منطقه ای املاک و مستغلات تورنتو انجام شد، 28 درصد از پاسخ دهندگان انتظار خرید خانه در سال جاری را دارند که دو درصد بالاتر از متقاضیان سال گذشته است. حدود 46 درصد از افرادی که قصد خرید دارند، خریداران بار اول می باشند. این رقم در سال گذشته 39 درصد بود. 

دزموند براون، نماینده Re/MAX می‌گوید جنگ قیمت ها وجود دارد ولی مانند گذشته نیست. وی گفت: یکی از مشتریان من، جزو 19 خریداری بود که برای خانه ای در آشووا که 649 هزار دلار قیمت گذاری شده بود پیشنهاد داد. پیشنهاد موکل من حدود 100 هزار دلار بالای قیمت درخواستی بود، اما رد شد. خانه با شرط تامین مالی و بازرسی به فرد دیگری فروخته شد. اما دو روز بعد معامله برهم خورد و نماینده فروشنده از سایر پیشنهاد دهندگان دعوت کرد با پیشنهاد جدید 800 هزار دلاری بازگردند. اما  موکل من نپذیرفت، خانه فروخته نشد و از لیستینگ خارج شد. 

براون می افزاید: مردم از قیمت گذاری ها آگاه هستند و اضافه پرداخت نمی کنند. 

 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید