اخباراخبار کانادا

وزیر مهاجرت در مورد عدم تایید سه هزار و صد افغانی که به کانادا کمک کرده اند، تحت فشار قرار گرفت

معاون وزیر دفاع در یک کمیته گفت که تاکنون تنها درخواست 900 نفر از افغان ها توسط اداره مهاجرت پذیرفته شده است.

جنی کوان، رئیس کمیته حزب NDP می گوید که او خواهان پاسخ فوری در مورد درخواست 2900 افغانی که به ارتش کانادا کمک کرده اند، می باشد. 

او از وزیر مهاجرت، شان فریزر، خواست توضیح دهد که چرا درخواست آمدن افغان ‌هایی که مدارک شان توسط ارتش کانادا بررسی و تایید شده، مورد تایید قرار نگرفته است.  

فرمانده دفاع، ژنرال وین ایر، دوشنبه شب در یک کمیته پارلمانی گفت که وزارت دفاع، صلاحیت 3800 افغان از جمله مترجمانی که به ارتش کانادا کمک کرده اند را بررسی و تایید کرده است. 

اما به نقل از معاون وزیر دفاع، تنها درخواست آمدن 900 نفر از آنها تا کنون توسط وزارت مهاجرت پذیرفته شده است. 

دولت متعهد شده است که 18000 نفر از افغان ها و خانواده هایشان را که به عنوان مترجم برای نیروهای مسلح کانادا کار می کردند، یا در سفارت کانادا کار می کردند، یا روابط مهم دیگری با دولت کانادا داشته اند، به کانادا راه دهد.

کوان گفت، قصد دارد به طور جدی این موضوع را از طریق این وزارت پیگیری کند زیرا جان افغان هایی که به نیروهای کانادایی کمک کرده اند توسط طالبان در خطر است. 

او همچنین گفت که اگر اداره مهاجرت، پرونده مترجمان افغان را که خواستار آمدن به کانادا هستند را گم کرده باشد، به آنها خیانت کرده است. 

کوان گفت: هر روز که می گذرد، جان افغان ها بیشتر به خطر می افتد. و دولت نباید کسانی که به این کشور خدمت کرده اند را نادیده بگیرد.

سخنگوی دفتر وزیر گفت که این وزارت قصد دارد در هفته‌ های آتی، برای افغان ‌هایی که ارتباط مورد تاییدی با کانادا دارند، دعوت ‌نامه ‌ارسال کند. 

آیدان استریکلند، سخنگوی مطبوعاتی روز سه ‌شنبه در بیانیه ‌ای گفت: پس از اینکه بخش روابط جهانی کانادا و وزارت دفاع ملی، ارتباط یک افغان با کانادا را تایید کند، نام آنها به اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا ارسال می ‌شود.

او گفت، سپس IRCC یک ایمیل برای افراد موجود در آن لیست ارسال می کند و از آنها دعوت می کند که درخواست خود را ارائه دهند. فقط افرادی که دعوتنامه دریافت می کنند می توانند این درخواست را ارائه دهند.

استریکلند گفت: ما در حال حاضر بیش از 14905 درخواست پناهجوی افغان که به دولت کانادا کمک کرده اند را دریافت کرده ایم و بیش از 10000 درخواست را تایید کرده ایم.  IRCC در تلاش است تا در سریع ترین زمان ممکن به بررسی این درخواست ها بپردازد، کوان گفت که بیش از 6200 افغان از طریق این برنامه ویژه وارد کانادا شده اند. طالبان در تعقیب مترجمان و خانواده های آنهاست. بنابراین او از کانادا خواست که یک مجوز یک بار مصرف برای افغان ها صادر کند تا آنها مجبور نباشند برای درخواست پاسپورت به طالبان مراجعه کنند.

کوان گفت که افغان هایی که به نیروهای کانادایی کمک کرده اند، نمی توانند برای درخواست گذرنامه به مقامات طالبان مراجعه کنند زیرا این کار بسیار خطرناک است.

او گفت: وقتی تحت تعقیب قرار می گیرید و مجبور می شوید از طالبان پنهان شوید، دیگر نمی توانید وارد دفتر مقامات طالبان شوید و بگویید: ممکنه برای تمام خانواده من پاسپورت صادر کنید؟! اگر این کار را انجام دهید، حتما کشته خواهید شد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید