اخباراخبار کانادا

وزیر بازرگانی دولت ترودو، دو قرارداد دولتی را به دوست صمیمی اش اعطا کرد!  

اتاوا – ماریو دیون، کمیسر اخلاقیات، اعلام کرد خانم مری نگ، وزیر تجارت بین المللی دولت ترودو با اعطای دو قرارداد به شرکت متعلق به یکی از دوستان نزدیک و لیبرال یعنی آماندا آلوارو، قانون را نقض کرده است.

دیون در بیانیه 13 دسامبر، گفت: خانم نگ هر دو بار نتوانست تضاد منافع احتمالی را تشخیص بدهد. هیچ دلیلی برای انعقاد قراردادهای ارائه خدمات آموزشی رسانه ای برای پاسخ به پاندمی کووید، با شرکت دوست نزدیک وجود نداشت. 

تحقیقات کمیسیون پس از شکایت جیمز بزان، نماینده محافظه کار انجام شد. نامبرده از کمیسیون اخلاقیات خواست اعطای قراردادها به شرکت روابط عمومی که توسط آلوارو تاسیس و اداره می شود را بررسی کند.  دفتر خانم نگ ابتدا در سال 2019 و مجددا در سال 2020، قراردادهای آموزش رسانه ای را به ارزش 5840 دلار و 16 هزار و 950 دلار به شرکت آلوارو اعطا کرد. 

آلوارو از حامیان مشهور حزب لیبرال است و اغلب در پنل های تلویزیونی به عنوان صاحبنظر لیبرال ظاهر می شود. 

دیون می گوید: قراردادهایی که نگ خود را از فرایند مذاکرات و انعقاد آنها جدا نکرد، از نظر مالی به نفع دوست نزدیک اش بود و این طبق قانون اخلاقیات ممنوع است. خانم نگ می دانست با توجه به دوستی اش با آلوارو، دریافت خدمات از این آژانس روابط عمومی او را در موقعیت تضاد منافع قرار می دهد.  

دیون همچنین در مورد عدم مشورت نگ با دستیاران و مشاوران قبل از اعطای قرارداد دولتی به دوست نزدیک، ابراز تعجب کرد. 

در پی انتشار گزارش دیون، نمایندگان محافظه کار استعفای احتمالی نگ را مطرح کردند. جیمز بزان گفت: کانادایی ها در انتخاب بین گرم کردن خانه و تامین غذای خانواده مشکل دارند، در حالی که دولت به دوستان لیبرال اش کمک می کند. 

نگ در پاسخ به گزارش ضمن ابراز پشیمانی از اقدام خود عذرخواهی کرد ولی به سوال طرح شده درباره استعفا پاسخ نداد. 

نگ سومین عضو کابینه لیبرال است که قانون اخلاقیات فدرال را زیر پا گذاشته است. این کمیسیون، دو بار نخست وزیر جاستین ترودو و همچنین وزیر دارایی سابق، بیل مونرو را ناقض قانون تضاد منافع تشخیص داد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید