اخباراخبار کانادا

وجود گونه ترکیبی ماهی سالمون نگرانی هایی را در کانادا ایجاد کرده است

به قلم کریس میلگیت – Field & Stream

مطالعه ای که به تازگی انجام گرفته است به عواقب بالقوه هایبریداسیون (ترکیب دو گونه) ماهی های چینوک- کوهو می پردازد. ترکیبی که اولین بار در سال 2019 مورد توجه قرار گرفت.

محققان می گویند که سطح پایین آب ناشی از تغییرات آب و هوایی احتمالا منجر به پیدایش این گونه شده است. 

اخیرا با ماجرایی در سال 2019 مواجه شدیم در مورد تیمی از محققان در کانادا که ماهی سالمون ترکیبی (هایبرید) را در رودخانه Cowichan در نزدیکی ویکتوریایِ بریتیش کلمبیا پیدا کردند. این ماهی‌ ها تلاقی و ترکیب ماهی های کوهو و چینوک (آزادماهی جویبار) بوده اند و حتی مشخص شد که حداقل یکی از والدین آن ها نیز دورگه (هیبریدی) بوده است. این کشف شگفت ‌انگیز، اولین مستند از نسل دوم هیبریدهای کوهو- چینوک در طبیعت در نظر گرفته شد و از آن زمان تحقیقات بیشتری انجام شده است. آندرس آرائوجو، زیست شناس دپارتمان شیلات و اقیانوس ها، به CBC گفت: برای اینکه یک ماهی هایبرید وجود داشته باشد، به همپوشانی مکان های تخم ریزی و زمان بندی تخم ریزی نیاز داریم. این همپوشانی احتمالا ناشی از خشکسالی است که منجر به جریان کم تاریخی شده است. 

تخم گذاری سنتی ماهی های چینوک در اوایل پاییز در این منطقه به دلیل شرایط خشکسالی تابستانی ای که تا سپتامبر ادامه داشت به اواخر پاییز کشیده شد. این تاخیر باعث شد که تخم ‌گذاری چینوک با چرخه تخم ‌ریزی ماهی کوهو که معمولا در پاییز انجام می گیرد، هماهنگ شود. چینوک-کوهوهای هایبریدی با نقاط مختلف، شکل باله و رنگ دهان شان مشخص می ‌شوند و برخی نیز دارای الگوهای پوسته ای غیرعادی در نزدیکی قسمت دم هستند. اگرچه این کشف ابتدا در پاییز 2019 اعلام شد، اما مطالعه نوامبر 2021 منتشر شده در Ecology and Evolution جزئیات بیشتری در مورد این پدیده نادر ارائه می دهد. محققان تایید کردند که ماهی سالمون هایبریدی هر سال به طور طبیعی در رودخانه کوویچان وجود دارد. و اینکه این رویداد احتمالا توسط سطوح پایین آب طولانی مدت که زیستگاه ماهی ها را محدود می کند و تخم ریزی ماهی سالمون چینوک را به تاخیر می اندازد تشدید می شود. 

این مطالعه نقش تغییرات آب و هوایی را به عنوان محرک احتمالی این پدیده برجسته می کند. بر اساس این مطالعه، فراوانی ماهی آزاد هایبریدی که از رودخانه کوویچان سرچشمه می گیرد در مقایسه با ماهی آزاد غیر هایبریدی 4.92 درصد بود، هایبریداسیون وحشی (به وجود آمدن ترکیب طبیعی از دو ماهی در طبیعت) ماهی سالمون بسیار نادر است.

وقوع این پدیده طبیعی در ماهی قزل آلا به نحو بهتری صورت می گیرد. به عنوان مثال، Cuttbow ترکیبی از ماهی های رنگین کمان غیر بومی و قزل آلای گردن سرخ است. وجود Cuttbow ها در بسیاری از حوزه های آب خیز غرب رایج شده است، جایی که ماهی رنگین کمان از طریق هایبریداسیون، خزانه های ژنی بسیاری از جمعیت های بومی را رقیق کرده است. در مطالعه اخیر، محققان نگرانی هایی را در مورد تاثیر زیست محیطی هایبریداسیون بر ماهی قزل آلای کوهو و چینوک در رودخانه Cowichan مطرح کردند. آن ها به طور ویژه نگران تداخل ژن ها هستند؛ یعنی زمانی که اطلاعات ژنتیکی به هایبریدها منتقل می شود و سپس از طریق تقاطع معکوس به یکی از گونه های اصلی بازگردانده می شود. محققانی که بر روی ماهی قزل آلا در رودخانه Cowichan تمرکز کردند، نگران بودند که این امر به دلیل رقیق شدن ژن ‌های مهم ویژه در گونه ماهی آزاد، منجر به کاهش بقای اصلح و قوی شود. با توجه به اثرات منفی بالقوه هایبریداسیون، شناسایی ماهی هایبرید فراتر از کنجکاوی علمی است.

وقوع هایبریداسیون می تواند به عنوان ابزار نظارت بر تغییرات اکوسیستم مورد استفاده قرار گیرد و تعیین منشاء قطعی آن، ارزش یک برنامه نظارت ژنتیکی در مقیاس بزرگ را تضمین می کند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید