اخباراخبار کانادا

وجود ماده مخدر جدید و مهلک نیتازن در کانادا 

کانادا- یک سازمان ملی تحقیقات مصرف مواد، در مورد ورود انواع جدید مواد  مخدر در کانادا هشدار می دهد. مرکز کانادایی مصرف مواد مخدر و اعتیاد (CCSA) هشدار داد که عرضه ماده مخدر مصنوعی قوی به نام نیتازن (چند برابر قوی تر فنتانیل) در حال افزایش است. 

CCSA گفت که نیتازن (Nitazene) که اولین بار در سال 2019 در کانادا شناسایی شد، معمولا در داروهای حاوی انواع دیگر مواد افیونی مانند فنتانیل، آکسی کودون و بنزودیازپین های غیرپزشکی، ظاهر می شود. نیتازن ماده 60 سال قبل به عنوان داروی مسکن ساخته شد، اما هرگز برای استفاده بالینی تایید نشد. 

این مرکز خاطرنشان کرد که اگرچه نیتازن تنها در کمتر از 1 درصد از نمونه‌ های آنالیز شده توسط وزارت بهداشت کانادا در سال 2021 شناسایی شد، این درصد نسبت به سال 2020 چهار برابر افزایش داشته است. با استناد به داده‌های موجود، اکثر نمونه‌ های حاوی نیتازن در سال 2021،  با 64 درصد از انتاریو و پس از آن یک چهارم نمونه‌ ها از کبک جمع آوری شدند. 

سارا کونفال، پژوهشگر و تحلیلگر CCSA، گفت که با توجه به اینکه برخی از خدمات کنترل دارو در کانادا ابزاری برای تشخیص این نوع ماده ندارند، وجود نیتازن ها دست کم گرفته می شود.

در حالی که در ژانویه 2020 تنها یک نوع نیتازن شناسایی شد.  اما داده ها نشان می دهند که در دوره زمانی دو ساله، تعداد و انواع نیتازن های شناسایی شده افزایش یافته است. 

با توجه به قوی تر بودن نیتازن ها، خطر مسمومیت و اوردوز با مواد مخدر افزایش می یابد. 

به گفته استفانی ریا، سخنگوی اداره کل پزشکی قانونی، مرگ حداقل چهار نفر در انتاریو مستقیما به نیتازن نسبت داده شده است.

CCSA گفت مصرف بیش از حد نیتازن ممکن است به سختی قابل برگشت باشد و ممکن است نیاز به دوزهای اضافی نالوکسون داشته باشد؛ طبق آمار منتشر شده از سوی آژانس بهداشت عمومی کانادا، در فاصله ژانویه 2016 تا سپتامبر 2021، حدود 26690 کانادایی بر اثر اوردوز مواد مخدر جان خود را از دست دادند. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید