علم و دانش

وجود خون در مدفوع نشان‌دهنده چیست؟

علل وجود خون در مدفوع از خوش ‌خیم تا بدخیم متغیر است، ولی مهم است که به علائم دیگری که همراه با خونریزی بروز می کند، توجه داشته باشید و برای تعیین علت، با پزشک خود صحبت کنید.

هموروئید: یکی از شایع‌ ترین علل دیدن خون هموروئید است. در این شرایط ممکن است خون قرمز روشنی را روی دستمال توالت ببینید. علاوه‌ بر خونریزی، ممکن است علائمی مانند درد، تورم، خارش و سوزش در اطراف ناحیه مقعد را نیز داشته باشید، درمان این عارضه بستگی به شدت هموروئید دارد.

در بسیاری از موارد، تغییرات جزئی در سبک زندگی و رژیم غذایی می ‌تواند کمک‌ کننده باشد؛ از قبیل مصرف مکمل‌ های فیبر، میوه و سبزیجات و یا نوشیدن آب زیاد.

پارگی مقعد: اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که یبوست دارید. سایر علائم رایج عبارتند از: درد حین و بعد از مدفوع و سوزش یا خارش مقعد. درمان خانگیشامل درمان‌های برطرف‌کننده هموروئید است. اما در صورت کارساز نبودن آنها می‌توانید از کرم‌، پماد یا شیافبدون‌نسخه برای تسکین درد استفاده کنید. در موارد جدی‌تر، جراحی می‌تواند مفید باشد.

کولیت: کولیت، التهاب روده بزرگ است که می‌تواند باعث وجود خون در مدفوع شود. نمونه‌های رایج عبارتند از:کولیت زخمی؛ بیماری کرون؛ کولیت عفونی (ناشی از باکتری یا ویروس) و کولیت ایسکمیک. اگر یکی از این شرایط را دارید، احتمالا به‌غیر از وجود خون در مدفوع، علائم گوارشی مهم دیگری مانند درد معده، اسهال یا کاهش وزن را نیز خواهید داشت. درمان می‌تواند ترکیبی از تغییرات سبک زندگی، درمان‌های خانگی، داروهای تجویز‌شده یا جراحی در موارد شدید باشد.

سرطان کولورکتال: در حالی که سرطان کولورکتال نباید نگرانی شماره یک شما باشد، اما اگر متوجه خون در مدفوع شدید، این یک احتمال است. سایر علائم سرطان کولورکتال عبارتند از:اسهال؛یبوست؛ درد یا گرفتگی شکم؛ کاهش وزن غیرقابل توضیح.

این علائم لزوما نشان‌دهنده ابتلا به سرطان نیستند، زیرا با بسیاری از مشکلات گوارشی دیگر مشترک‌اند. درمان سرطان‌های روده بزرگ به مرحله و اینکه آیا بیماری به سایر قسمت‌ های بدن گسترش یافته است یا خیر بستگی دارد

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید