اخباراخبار کانادا

واکنش های متفاوت به فوت ملکه و زیر سوال رفتن آینده سلطنت در کانادا 

مونترال – پس از فوت ملکه، فرانسوا لگو، رئیس دولت فعلی کبک که درگیر کمپین انتخابات استانی 3 اکتبر است، با سوالات متعدد خبرنگاران در مورد اینکه آیا کبک باید مقام تشریفاتی معاون فرماندار کل (نماینده مستقیم ملکه و از این پس پادشاه در کانادا) را حذف کند یا خیر، روبرو شد. دولت او همچنین از سوی پل سنت-پیر پلاموندون، رهبر حزب کبکوا، به دلیل نیمه افراشته کردن پرچم کبک به مناسبت فوت ملکه، مورد انتقاد قرار گرفته است. 

رسانه های کبک نیز مواضع متناقضی را پیش گرفتند. برخی به پادشاه ادای احترام کرده و برخی دیگر به شورش سال 1964 در هنگام بازدید ملکه از کبک سیتی اشاره کردند. ژرار بوچار، مورخ و جامعه شناس می گوید: اکثریت کبکی ها به دلایل تاریخی و حمایت از دموکراسی نظر مثبتی درباره سلطنت ندارند. در حالی که ممکن است به ملکه فقید به عنوان یک فرد احترام بگذارند، اما سلطنت او یادآور سلطه حکومت استعماری بریتانیا بر کانادای فرانسوی زبان است. بوچارد معتقد است که مخالفت با سلطنت در کبک در میان فدرالیست ها و انگلیسی زبان ها نیز قوی تر از سایر استان های کانادا است. 

پلاموندون ضمن انتقاد از لگو، به خبرنگاران گفت: نمی ‌توانیم از این موضوع غافل شویم که ملکه نماینده نهادی بود که آسیب قابل توجهی به مردم کبک و ملت‌ های بومی وارد کرد. تبعید آکادی ها، اعدام رهبران شورش میهن پرستان در سال 1839 و ابقاء قانون اساسی بدون رضایت کبکی ها، همه به نام تاج و تخت بریتانیا انجام شد.

لگو در پاسخ به سوالات خبرنگاران در مورد معاون فرماندار کل گفت که این اقدام در صورت انتخاب مجدد وی به مقام ریاست دولت، در اولویت قرار نخواهد داشت. 

لازم به ذکر است که کبک قبلا اختیارات معاون فرماندار را کاهش داده و برخلاف سایر استان ها و دولت فدرال که مجالس قانونگذاری را با سخنرانی تاج و تخت (توسط نماینده ملکه یا پادشاه) افتتاح می کنند، سخنرانی افتتاحیه توسط رئیس دولت ایراد می شود.

بنوآ پلاتیه، استاد قانون اساسی در دانشگاه اتاوا معتقد است که محبوبیت سلطنت در کانادای انگلیسی زبان نیز رو به کاهش است و انتظار دارد در نهایت همه پرسی درباره سلطنت مشروطه در کانادا انجام شود.   

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید