اخباراخبار کانادا

واکنش ترودو به سانسور اخبار توسط گوگل

به نقل ازnationalpost : بنابر گزارش ها گوگل تصمیم گرفته به صورت آزمایشی دسترسی برخی کانادایی ها را به اخبار ممنوع کند. این اقدام گوگل پس از آن صورت گرفت که براساس لایحه سنا، گوگل باید سهمی از درآمد ناشی از خبرهای منتشر شده توسط روزنامه نگاران کانادایی را به آنها بپردازد.

قانون براساس لایحه C-18شرکت های گوگل و شرکت مادر فیس ‌بوک یعنی متا را مجبور می ‌کند تا بخشی از درآمد خود ناشی از انتشار مقالات خبری کانادایی را با ناشران و رسانه های خبری کانادایی به اشتراک بگذارد.

جاستین ترودو در مقابل این اقدام گوگل صف آرایی کرد و آن را وحشتناک نامید. ترودو در این باره گفت: «واقعا عجیب است که گوگل تصمیم گرفته به جای اینکه به روزنامه نگاران کانادایی برای کاری که انجام می دهند پول بپردازد، دسترسی کانادایی ها را به اخبار محدود کند.

من فکر می‌ کنم این یک اشتباه وحشتناک است و می ‌دانم که کانادایی ‌ها انتظار دارند روزنامه ‌نگارانشان برای کاری که انجام می ‌دهند دستمزد دریافت کنند».

انتظار می رود گوگل به دلیل این اقدام ناپسند و غیر حرفه ای خود به زودی از سوی نمایندگان مجلس بازخواست شود. زیرا نمایندگان لیبرال، بلوک و NDP از کمیته میراث مجلس عوام خواسته اند تا در اولین فرصت مدیریت گوگل را احظار کند و در این زمینه او را مورد بازخواست قرار دهد.

کریس بیتل سخنگوی پارلمانی پابلو رودریگز وزیر میراث فرهنگی در توییتر گفت: «هر سه حزب مطرح در کانادا نگرانی های مشترکی در مورد تلاش گوگل برای محدود کردن دسترسی کانادایی ها به اخبار دارند و هر سه برای پاسخگو کردن گوگل در کنار هم ایستاده اند. کانادایی ها مستحق پاسخ گوگل هستند».

درضمن فیس ‌بوک قبلا تهدید کرده بود که محتوای خبری را در پاسخ به این لایحه از پلتفرم خود خارج می‌ کند.

کانادا قصد دارد پس از استرالیا دومین کشوری در جهان باشد که قانون تقسیم درآمد اخبار را تصویب می کند؛ در استرالیا نیز اقداماتی مشابه رخ داد، فیس بوک برای مدت کوتاهی محتوای خبری را از پلتفرم خود در آن کشور خارج کرد و گوگل تهدید کرد که موتور جستجوی خود را در استرالیا متوقف خواهد کرد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید