مقالاتمقالات اجتماعی

واکنش برندهای مختلف به اخراج مجری سی تی وی- از سر صداقت یا در جهت بازاریابی؟

برندهای مختلفی در کانادا و حتی فراتر از آن، حمایت خود را از لیزا لافلم، مجری اخراج شده سی تی وی، نشان داده اند. گفته می شود پس از آن که یکی از مدیران این شبکه تصمیم لافلم را برای رنگ نکردن موهای سفید خود زیر سوال برد، سی تی وی قرارداد مجری کهنه کار خود را تمدید نکرد.

با انتشار خبر کنار گذاشته شدن خبرنگار و گوینده محبوب خبر، بسیاری از مردم شرکت مادر شبکه سی تی وی، یعنی بل مدیا، را مسئول دانسته و این تصمیم را مصداق تبعیض سنی و جنسیتی و سالخوردگی ستیزی دانستند. بل مدیا نیز در اظهاراتی اعلام کرد چنین اتهاماتی کاملا جدی گرفته و به زودی یک طرف سوم موضوع را بررسی خواهد کرد.

به نوشته یاهو نیوز، در این مدت سه برند وندیز، داو و اسپورتز ایلاستریتد در فضای مجازی به شیوه های مختلف حمایت خود را از لافلم و زیبایی های روند سالخورده شدن نشان داده اند.

برند فست فود وندیز موهای دخترک موقرمز سمبلیک خود را به خاکستری تغییر داده و برند داو اعلام کرده است 100 هزار دلار به بنیاد کاتالیست، سازمان فعال در زمینه بهبود محیط های کاری برای زنان، کمک خواهد کرد. اسپورتز ایلاستریتد نیز در توییتر عکسی از مایا ماسک، مدل 74 ساله خود را بازنشر کرده است.

اما اینگونه حمایت ها و موضع گیری ها، سوالاتی را درباره قصد و نیت واقعی صاحبان برندها در اذهان عمومی ایجاد کرده است. آیا آنها واقعا به دنبال ایجاد تغییر هستند و یا صرفا با موج سواری بر روی موضوع داغ روز، قصد دارند توجه ها را به سمت برند خود جلب کنند؟

آونی شاه، استاد مارکتینگ دانشگاه تورنتو، می گوید: همیشه از برندهای مطرح انتظار می رود علیه مصادیق تبعیض موضع گیری کنند، اما به شرط آن که سابقه خود آنها عاری از چنین رفتارهای تبعیض آمیزی باشد. اگر حرف آنها چیزی بگوید و رفتارشان چیز دیگر، پذیرفتنی نیست.

دان گوادانیولو، استاد علوم ارتباطات دانشگاه تورنتو، نیز با آونی شاه هم نظر است. او یادآوری می کند یونیلور، شرکت مادر برند داو، که مالک برند اکس بادی اسپری نیز هست، سابقه ای طولانی در راه اندازی کمپیین های توهین آمیز و زن ستیزانه دارد.

گوادانیولو می گوید: هرچند اهدای 100 هزار دلار از طرف شرکت داو و یونیلور به بنیاد کاتالیست جای خوشحالی دارد، اما فراموش نکنیم یونیلور سال ها از رفتارهای زن ستیزانه ای مشابه آنچه باعث اخراج لافلم، مجری باسابقه سی تی وی شد، بهره برده است.

شاه درباره اقدام برند وندیز نیز معتقد است تغییر رنگ موی دخترک روی آرم وندیز در فضای مجازی از قرمز به خاکستری یک اقدام کاملا بدون ریسک و هزینه است که صرفا باعث جلب توجه کاربران به سمت این برند می شود تا نامش بیش از گذشته سر زبان ها بیفتد. اما با نگاه دقیق تر، باید از این برند پرسید آیا به همکاری تبلیغاتی خود با شرکت بل مدیا پایان داده است؟ آیا خود این برند اقدام به تغییر قوانین استخدامی اش به نفع افراد مسن کرده است؟

شاه امیدوار است این مناقشه با افزایش آگاهی عمومی درباره تبعیضات سنی و جنسیتی، شرکت بل مدیا را در سطحی وسیع تر از جهت تعداد مشترکین، بازدیدکنندگان و مشتریان تحت تاثیر قرار دهد.

او می گوید: وقتی مردم بخواهند شرکتی را برای دریافت خدمات مورد نظر خود انتخاب کنند، احتمالا به سمت شرکت هایی تمایل پیدا می کنند که با ارزش های اخلاقی آنها هماهنگی بیشتری داشته باشند. بنابراین با افزایش آگاهی درباره چنین تبعیض هایی، امیدواریم جامعه شرکت دیگری را برای تامین نیازهای اینترنتی و مخابراتی خود برگزیند

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید