مقالاتمقالات اجتماعی

واژه برگزیده برای توصیف سال 2022، و تعبیر آن در زندگی مردم کانادا

دیکشنری کالینز واژه Permacrisis یا دائم البحران را به عنوان واژه سال 2022 معرفی کرده است. واژه ای که نه تنها 12 ماه گذشته، که وضعیت سیاسی کانادا را در کل دوران نخست وزیری ترودو به خوبی توصیف می کند.

سال 2022 در کانادا به معنای واقعی با بحران همراه بود. این سال با اوج گیری شیوع سویه اومیکرون آغاز شد، اعتصابات موسوم به کاروان آزادی در اتاوا و برخی شهرهای دیگر به دنبال آن آمد، و به محض اینکه شرایط اضطراری در کانادا رو به بهبود پیش رفت، خبر حمله روسیه به اوکراین رسید. بحران پس از بحران! و حالا خوشبینانه ترین حالتی که دولت ترودو می تواند تصور کند، این است که بتواند یک بحران را، پیش از آن که بعدی از راه برسد، رفع و رجوع کند.

البته برخی زبانشناسان واژه دائم البحران را نمی پذیرند. به گفته آنها، بحران در ذات خود به معنی بازه ای از زمان است که آغاز و پایان مشخصی دارد در حالی که واژه دائم البحران به اشتباه از ما می خواهد آن را دائمی فرض کنیم. اما باید به این گروه پاسخ داد حتی اگر اشتباه هم باشد، این چیزی است که امروز مردم به آن باور پیدا کرده اند. به گفته دیوید کولتو، مدیر موسسه آباسوس دیتا، در حال حاضر فقط 32 درصد کانادایی ها معتقدند کشور در مسیر درست پیش می رود که کمترین میزان رضایت از سال 2015 تا کنون بوده است. تنها روزنه امید این است که آنها نسبت به آینده جهان بسیار بدبین تر از آینده کانادا هستند.

البته که بر کانادایی ها نمی توان خرده گرفت. تغییرات آب و هوایی به طور محسوسی تاثیرات خود را به رخ می کشد و طوفان های سهمگینی که یک یا دو روز شهرها را فلج می کند، در آینده شاید هفته ها به طول بیانجامد. کووید-19 هم دست از سر ما بر نمی دارد. در حالی که بیمارستان ها همچنان تحت فشار مراجعان کوویدی قرار دارند، سیستم درمان کانادا از اصلاح روند ناکارآمد خود در کوتاه کردن زمان انتظار برای سایر بیماران عاجز مانده است. اقتصاد بیمار، نرخ سود فزاینده و تورم افسار گسیخته نیز نه تنها همه برنامه های اقتصادی خانواده ها را به هم ریخته که آنها را در تنگنای مالی سختی قرار داده است. به لطف حمله روسیه به اوکراین، زنجیره تامین نیز دچار مشکل شده و این به معنی خالی ماندن قفسه فروشگاه ها از مواد غذایی گرفته تا استامینوفن کودکان است. در چنین وضعیتی، حتی اگر هوس سفر هم به سرتان بزند و توانایی مالی آن را داشته باشید، رو به رو شدن با صف های طولانی در اداره پاسپورت گویی به روند طبیعی و معمول تبدیل شده است.

و این روزگاری است که در شعار اصلی رهبر جدید محافظه کاران، پیر پویلیور، جمع شده است که می گوید: همه چیز ویران است! هرچند این شعار برگرفته از نظرات طرفداران حزب محافظه کار بوده است، اما امروز اکثر کانادایی ها با هر گرایش سیاسی آن را در زندگی روزمره خود احساس می کنند.

اما تاثیر این همه بر زندگی سیاسی کانادا چه خواهد بود؟

فراموش نکنیم شانزده ماه قبل که مردم در انتخابات شرکت کردند بسیاری از این بحران ها، از جمله جنگ اوکراین و نرخ سود فزاینده، اصلا وجود نداشت. 

از طرفی، در صورتی که توافق بین لیبرال ها و نئودموکرات ها برقرار باقی بماند، حداقل مردم در سال 2023 دغدغه انتخابات جدیدی نخواهند داشت. نه اینکه انتخابات بحران باشد، اما ظاهرا در پیشگیری از بحران نیز چندان موثر نیست. با وجود دموکراسی ظاهری در آمریکا، همچنان شاهد تاثیر تصمیمات دونالد ترامپ در این کشور هستیم، و در سراسر جهان نیز نیروهای ضد دموکراسی بار دیگر قدرت می گیرند. حتی در کانادا با وجود اینکه قانون اساسی هنوز در معرض تهدید نیست، اما هر روز به تعداد استان هایی که ساز خود مختاری در قانونگذاری می زنند، اضافه می شود.  به گفته کولتو، استان ها این دوران را، که مردم از بحران های گوناگون کرخت شده اند، بهترین زمان برای تصمیمات جسورانه می دانند.

این نتیجه در نظرسنجی های سال 2022 موسسه آباسوس دیتا نیز مشاهده می شود. کانادایی ها می گویند اکنون توجه کمتری به اخبار دارند و با خاموش کردن صدای آن، به خود کمی فرصت زندگی کردن می دهند. کولتو در این باره توضیح می دهد: در اوایل بروز پاندمی، همه اخبار را لحظه به لحظه دنبال می کردند و لحظه ای از آن غافل نمی شدند. اما با ادامه دار شدن آن و بروز بحران های گوناگون یکی پس از دیگری، مردم از شنیدن این اخبار خسته شده و ترجیح می دهند تمرکز خود را بر ادامه زندگی در میانه این بحران ها بگذارند.

کولتو معتقد است اگر قرار باشد احزاب سیاسی و دولت ها درسی از دوران دائم البحران بگیرند، همین بس که به خاطر داشته باشند جهان هر روز غیر قابل پیش بینی تر می شود و برنامه ریزی های دور و دراز، بدون در نظر گرفتن بحران های غیر مترقبه، به سادگی بر باد می روند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید