اخباراخبار کانادا

هوش مصنوعی مراقبت های بهداشتی کانادا را در سال 2024 ارتقا می دهد

ظهور فناوری هایی مانند ChatGPT هوش مصنوعی را در سراسر سال 2023 در کانون توجه قرار داد  و مراقبت های بهداشتی نیز از این قاعده مستثنی نیست. در اینجا به برخی از پیشرفت های کلیدی هوش مصنوعی – و البته هشدارها – اشاره می شود. 

رکسانا سلطان، مدیر ارشد داده و معاون بهداشت در تورنتو، گفت: یکی از هیجان انگیزترین پیشرفت های بالقوه هوش مصنوعی استفاده از توانایی یک مدل کامپیوتری برای پردازش و تفسیر داده های چند وجهی در مورد یک بیمار است. در حال حاضر، مدل‌ های هوش مصنوعی می ‌توانند بر اساس یک یا دو اطلاعات، مانند اشعه ایکس، تشخیص را انجام بدهند. در آینده نزدیک، هوش مصنوعی می تواند علاوه بر اشعه ایکس بیمار، داده‌ های دیگری از جمله یادداشت‌ های پزشک، نمونه‌ های آزمایشگاهی، داروهایی که بیمار مصرف می‌ کند و اطلاعات ژنتیکی را پردازش کند. 

راس گرینر، استاد علوم محاسباتی در دانشگاه آلبرتا نیز گفت: روش‌ های پزشکی استاندارد قبلا برای همه یکسان بود. اکنون می دانیم تفاوت های ژنتیکی و متابولیتی و همچنین سبک زندگی وجود دارد که همگی بر سلامتی تاثیرگذار هستند، رایانه‌ ها می ‌توانند صدها یا هزاران ویژگی را در مورد یک بیمار تجزیه و تحلیل کنند و الگوهایی را پیدا کند که به ما امکان می ‌دهد بفهمیم برای این ویژگی بیماران، درمان A مناسب تر است و نه درمان B.

کارآزمایی های بالینی: 

سو پایش، مدیر عامل شرکت DIGITAL مستقر در ونکوور، یکی از پنج خوشه نوآوری جهانی، گفت توانایی هوش مصنوعی برای عبور از حجم عظیمی از داده‌ ها همچنین باعث صرفه ‌جویی در وقت محققانی که نتایج آزمایشات بالینی را تجزیه و تحلیل می کنند، خواهد شد. 

بهبود کیفیت داده ها: 

سلطان گفت: باید مطمئن شویم هوش مصنوعی داده ها را از منابع قابل اعتماد دریافت می کند. یکی از روش‌ های بهبود کیفیت تحلیل‌ های پزشکی که هوش مصنوعی تولید می ‌کند، آموزش آن بر اساس کتاب های درسی پزشکی به جای اینترنت است.

قابلیت خود مدیریتی بیمار: 

یکی دیگر از زمینه های کلیدی، توسعه فناوری هایی است که به بیماران کمک می کند تا سلامت خود را مدیریت کنند. به گفته پایش، هوش مصنوعی در طول پاندمی در مناطق دورافتاده کانادا به‌ طور کاملا مؤثر استفاده شده است. برای مثال فناوری هوش مصنوعی به تلفن همراه بیمار متصل می شود، یک تصویر سه بعدی از جراحت می گیرد و بررسی می کند که آیا زخم عفونی شده یا در حال بهبودی است. سپس این اطلاعات برای یک پزشک یا پرستار ارسال می شود که می تواند از راه دور به بیمار در مورد نحوه مراقبت از زخم مشاوره دهد.

اخلاقیات و مقررات: 

دکتر ترزا تام، مدیر ارشد بهداشت عمومی کانادا، گفت تدوین مقررات و پادمان هایی که به مسائل اخلاقی مانند حفظ حریم خصوصی بیمار می پردازد بسیار مهم است.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید