علم و دانش

هوش مصنوعی قادر به پیش بینی ریسک ابتلا به بیماری قلبی

نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که هوش مصنوعی (AI)  می تواند با اسکن اشعه ایکس قفسه سینه پیش بینی کند که آیا تا ده سال آینده به بیماری قلبی مبتلا خواهید شد یا خیر. 

این مداخله غیرتهاجمی می تواند کلید پیش بینی خطر مرگ ناشی از حمله قلبییا سکته مغزی ناشی از بیماری قلبی عروقی رابه پزشکان ارائه دهد.

بیمارانی که در معرض خطر بالای حمله قلبییا سکته هستند، تجمع چربی، کلسترول و سایر موادی که به عنوان پلاک دیواره سرخرگ ها شناخته می شوند، دارند.این پلاک باعث تنگ شدن شریان ها می شود و جریان خون را مختل می کند. بیش از 20 میلیون آمریکایی در نتیجه گرفتگی شریان ها به بیماری عروق کرونر مبتلا هستند. این بیماری یک مورد از هر چهار مرگ و میر سالانه در ایالات متحده را سبب می شود. 

گرفتگی رگ ها معمولا با آزمایش خون و کلسترول و تصویربرداری و سی تی اسکن تشخیص داده می شود اما رادیولوژیست های بیمارستان عمومی ماساچوست و کارشناسان هوش مصنوعی در پزشکی از بیمارستان بریگهام به دنبال راه ساده تری بودند. 

دکتر جیکوب وایس و همکارانش یک مدل یادگیری عمیق با قدرت تشخیصخطر بیماری قلبی از طریق عکس رادیوگرافی قفسه سینه ایجاد کردند.آنها مدل خود را با استفاده از تصاویر اشعه ایکس بیش از 11400 بیمار در Mass General Brigham که به طور بالقوه واجد شرایط استفاده از داروهای استاتین بودند، آزمایش کردند. مدل ارزیابی خطر که CXR-CVD نامیده می‌شود، می‌تواندنقش گسترده‌ایدر تشخیص آسان و درمان بیماری‌های قلبی بالقوه کشنده داشته باشد. دکتر وایس افزود: حسن این روش این است که شما فقط به یک اشعه ایکس نیاز دارید که میلیون ها بار در روز در سراسر جهان انجام می شود. مدل ارزیابی ما بر اساس تصویر موجود از قفسه سینه رویدادهای نامطلوب قلبی عروقی در آینده را پیش بینی می کند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید