علم و دانشمقالات پزشکی

هوش مصنوعی سرطان پروستات را در MRI بهتر از رادیولوژیست ها تشخیص می دهد

یک مطالعه بین المللی که توسط مرکز پزشکی دانشگاه رادبود رهبری شد و گزارش آن در The Lancet Oncology  منتشر گردید، نشان می دهد هوش مصنوعی سرطان پروستات را بهتر از رادیولوژیست ها تشخیص می دهد و هشدارها یا نتایج مثبت کاذب را که به جراحی و نمونه برداری غیرضروری منجر می شود، به نصف کاهش می دهد. 

رادیولوژیست ها با حجم کاری فزاینده ای روبرو هستند، زیرا مردانی که در معرض خطر بالاتر ابتلا به سرطان پروستات هستند اکنون به طور معمول MRI پروستات انجام می دهند. تشخیص سرطان پروستات با MRI نیازمند تخصص بالا می باشد، در حالی که کمبود رادیولوژیست مجرب وجود دارد. خوشبختانه هوش مصنوعی می تواند به رفع این چالش کمک کند. 

هنکجان هویسمن، متخصص هوش مصنوعی و مارتین دی رویج، رادیولوژیست، رهبران پروژه مطالعه PI-CAI، رقابت بزرگی را بین تیم‌ های هوش مصنوعی و رادیولوژیست ‌ها ترتیب دادند. آنها همراه با مراکز دیگر در هلند و نروژ، بیش از 10 هزار  اسکن MRI را به وسیله هوش مصنوعی ارزیابی کردند و وجود سرطان پروستات یا عدم آن را نزد هر بیمار تشخیص دادند. در نهایت ارزیابی های هوش مصنوعی با ارزیابی های گروهی از رادیولوژیست ها مقایسه شد. 

پروژه PI-CAI بیش از دویست تیم هوش مصنوعی و 62 رادیولوژیست از 20 کشور جهان را گرد هم آورد. آنها یافته های هوش مصنوعی و رادیولوژیست ها را نه تنها با یکدیگر، بلکه با یک استاندارد ویژه مقایسه کردند و مردانی که اسکن ها روی آنها انجام شده بود را به مدت 5 سال تحت نظارت قرار دادند. 

این اولین مطالعه بین ‌المللی با موضوع نقش هوش مصنوعی در تشخیص پروستات است که نشان می دهد هوش مصنوعی تقریبا 7 درصد بهتر از رادیلوژیست ها سرطان های حاد پروستات را تشخیص می دهد. علاوه بر این هوش مصنوعی تشخیص های مثبت کاذب کمتری را تشخیص داد، که نیاز به بیوپسی یا نمونه برداری را به نصف کاهش می داد. 

اگر این نتایج در مطالعات بعدی تکرار شود، می تواند در آینده به رادیولوژیست ها و بیماران کمک زیادی بنماید و از حجم کار رادیولوژیست ها کم کند.  

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید