مقالاتمقالات اجتماعی

هم اتاقی یا مستاجر؟ سوال اختلاف برانگیز بین مالک و مستاجر

یک صاحب خانه ساکن لندن-انتاریو، استدلال می کند که او و همخانه ای اش مشترکا در خانه زندگی می کردند، بنابراین از نظر قانونی آنها هم اتاقی تلقی می شوند و نه مالک و مستاجر! 

دعوای تلخ بین دو فرد ساکن یک خانه، نمونه ای از جدال همیشگی مالک و مستاجر در بازار اجاره فوق العاده رقابتی انتاریو است.  

میکایلا کووتز، بخشی از یک خانه سه خوابه در شرق لندن را با آشپزخانه و حمام مشترک به مبلغ 900 دلار به مدت 18 ماه اجاره کرد. این مددکار اجتماعی 27 ساله گفت که 25 اپریل، مرد صاحبخانه اعلام کرد که باید تا تابستان خانه را تخلیه کند، زیرا نامزدش قصد نقل مکان به آنجا را دارد.

کووتز، پس از چند هفته جستجوی بی نتیجه برای یافتن آپارتمانی با اجاره مناسب، مجبور شد به زیرزمین خانه نامادری خود نقل مکان کند. او مدتی بعد آپارتمانی را پیدا کرد که به قیمت 300 دلار بالاتر از آنچه می پرداخت به اجاره گذاشته شده بود. کووتز که آپارتمان را پسندیده بود، مبلغ 1100 دلار را پیشنهاد کرد، در حالی که سه نفر دیگر نیز متقاضی اجاره همان آپارتمان بودند. 

او چند روز بعد متوجه شد که آپارتمان قبلی اش توسط صاحبخانه به صورت آنلاین با اجاره ماهانه 1200 دلار لیست شده است میکایلا که از دیدن لیستینگ شوکه شده بود، گفت: احساس یک فرد فریب خورده را داشتم. 

کووتز بلافاصله ویدیویی را در TikTok به اشتراک گذاشت که در آن با ژست گستاخانه ای به درب آپارتمان قدیمی اش، اشاره می کرد. این ویدیو از زمان به اشتراک گذاشته شدن، ده ها هزار لایک و بیش از هزار کامنت دریافت کرده است. کووتز می گوید در اکثر کامنت ها رفتار صاحبخانه قبلی محکوم شده بود. 

اما مرد صاحبخانه که به شرط محفوظ ماندن نام و آدرسش با CBC  گفتگو کرده، خود را مقصر نمی داند، این مرد ادعا کرد که از زمان انتشار ویدیو، آماج توهین و تهدیدهای آنلاین قرار گرفته است؛ وی گفت: نگران امنیت خود هستم؛ شما نمی دانید چه دیوانه هایی در اینترنت هستند، چندین بار از کووتز خواستم ویدیو را حذف کند، اما او نپذیرفت. 

صاحبخانه که یک حقوقدان است، استدلال می کند که طبق قانون اجاره، کووتز – حتی با وجود پرداخت اجاره ماهانه – هرگز مستاجر او نبوده، بلکه از آنجایی که آنها از حمام و آشپزخانه مشترک استفاده می کردند، هم اتاقی یا همخانه ای او محسوب می شده. این مرد افزود: این یک رابطه استاندارد مالک و مستاجر نیست، بلکه قرارداد استفاده از فضای کاملا مشترک است که فسخ آن می تواند به سادگی گفتن اینکه من به عنوان هم اتاقی از تو ناراضی هستم، باشد. 

این مرد می گوید تا قبل از ازدواج با نامزدش به دنبال یافتن یک مستاجر کوتاه مدت است. او افزود: ایده اجاره گذاشتن ملک با قیمت 1200 دلار را از خود کووتز دریافت کردم که گفت به سختی مکانی با اجاره زیر 1300 دلار پیدا می شود.  تقاضا زیاد است و طبیعی است که هر فرد دیگری در موقعیت من، همین کار را می کرد. 

ایان دانتزر، وکیل مستقر در لندن می گوید، زمانی که کووتز اجاره نامه را امضاء کرد، صاحبخانه در ملک زندگی نمی کرد و این می تواند به معنای قابل طرح بودن دادخواست بر علیه صاحبخانه باشد. وی افزود: کووتز ممکن است ادعای قانونی علیه صاحبخانه داشته باشد، اما این به نحوه تبلیغ ملک برای اجاره و اینکه آیا در آن به استفاده اشتراکی از حمام یا آشپزخانه اشاره شده بود یا خیر، بستگی دارد. اگر بتواند ثابت کند که از آن بی اطلاع بود، می تواند صاحبخانه را متهم کند که در واقع ملک را اجاره داده و شخصا قصد استفاده از آن را نداشت. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید