علم و دانش

هشدار: نابودی نود درصد از پنگوئن های امپراتور در صورت ادامه روند ذوب شدن قطب جنوب 

دانشمندان می گویند با روند فعلی گرمایش زمین و در صورت ادامه ذوب شدن یخ های قطب جنوب با سرعت فعلی، تا هشتاد سال دیگر 90 درصد از پنگوئن های امپراطور از بین خواهند رفت. 

این هشدار پس از تجزیه و تحلیل تصاویر ماهواره ای از سال 2022  صادر شد که نشان داد هیچ جوجه ای از چهار گروه شناخته شده در نزدیکی دریای بلینگ هاوزن مرکزی و شرقی، زنده نمانده است. 

دکتر پیتر فرتول ضمن هشدار در مورد بدتر شدن ناتوانی تولید مثل طی سال های آینده، گفت: از بین رفتن توده های یخ در این منطقه در طول تابستان قطب جنوب، احتمال زنده ماندن جوجه ها را بسیار کاهش می دهد. می دانیم که پنگوئن های امپراتور در آب و هوای گرم بسیار آسیب پذیر هستند. شواهد علمی کنونی نشان می دهد روند ذوب شدن توده های یخ، سریع تر خواهد شد. 

در طول چهار سال گذشته، حدود 30 درصد از جمعیت پنگوئن های امپراتور شناخته شده قطب جنوب از بین رفته اند. پنگوئن ها برای تخم گذاری در زمستان های سرد قطب جنوب که از ماه می تا جولای ادامه دارد، به توده های یخ متکی هستند. در حالی که ماده ها به سمت دریا می روند، نرها برای مدت 65 تا 75 روز در کنار تخم ها باقی می مانند، یعنی حدود چهار ماه غذا نمی خورند. حتی زمانی که جوجه ها از تخم بیرون می آیند، ممکن است بمیرند، زیرا اولین پرهای کرکی آنها ضد آب نیستند. پرهای جوجه ها معمولا در دسامبر یا ژانویه به طور کامل ضد آب می شوند. 

متاسفانه وسعت یخ دریای قطب جنوب در دسامبر سال گذشته به پایین ترین حد خود رسید. بیشترین کاهش در دریای بلینگهاوزن – در غرب قاره – مشاهده شد و به شدت جمعیت پنگوئن های امپراتور را تحت تاثیر قرار داد. 

اقدام فوری برای محدود کردن میانگین افزایش دمای جهانی نزدیک به 1.5 درجه سانتیگراد، برای محافظت از آب های اطراف قطب جنوب و تعیین پنگوئن های امپراتور به عنوان گونه های حفاظت شده ضروری است.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید