اخباراخبار کانادا

هشدار سازمان امنیت کانادا در باره خطرات امنیتی داعشی های بازگشتی از سوریه

اتاوا- سرویس اطلاعات و امنیت کانادا (CSIS)، در گزارش سالانه خود هشدار داد افراط گرایانی که به کشور باز می گردند ممکن است فورا حملات تروریستی انجام ندهند، اما می توانند در درازمدت تهدید امنیتی محسوب شوند. در بخشی از گزارش آمده است: آنها افراط گرا بوده و در زمینه استفاده از سلاح و مواد منفجره آموزش دیده اند.

گزارش مورد اشاره در حالی منتشر شده که وزارت امور خارجه در حال بازگرداندن کانادایی های داعشی از بازداشتگاه سوریه می باشد.

اتاوا 6 اپریل سال جاری، چهار زن کانادایی را از بازداشتگاه پیکارجویان داعش خارج کرده، به مونترال بازگرداند و سه نفر از آنها را بازداشت کرد.

چند روز بعد، سه نفر از آنها به قید وثیقه آزاد شدند، در حالی که RCMP محدودیت هایی را برای رفت و آمد این افراد تعیین کرده است. فرد چهارم حتی دستگیر هم نشد.

به زودی دو زن دیگر که هر دو اهل ادمونتون هستند به کانادا بازگردانده می شوند، همچنین چهار مرد با تابعیت کانادایی نیز ممکن است بازگردانده شوند.

 

CSIS هشدار می دهد که این افراد ممکن است در فعالیت هایی مانند جمع آوری کمک مالی برای داعش، ایجاد و حفظ شبکه های داخلی و بین المللی، رادیکال سازی و جذب نیرو فعالیت کنند.

همانطور که می دانیم ده ها تن از افراط گرایان کانادایی به سوریه و عراق سفر کردند تا به داعش بپیوندند. در حالی که اکثر آنها کشته شده اند، تعداد انگشت شماری توسط جنگجویان کرد تحت حمایت آمریکا دستگیر شده و در اردوگاه های شمال شرق سوریه نگهداری می شوند.

دولت کانادا در ابتدا از کمک به آنها امتناع کرد. اما پس از شکایت خانواده های آنها، رویکرد خود را تغییر داده و ژانویه امسال با بازگرداندن زنان و فرزندان آنها به کانادا موافقت کرد.
تاکنون هفت زن به همراه ده ها کودک از اردوگاه ها بازگشته اند.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید