مقالاتمقالات اقتصادی

هشدار رئیس بانک کانادا: اتفاقات ژئوپلیتیک مقابله با تورم را دشوارتر می کند

رئیس بانک کانادا می گوید انتظار دارد مردم تا بهار شاهد کاهش محسوس تورم باشند، اما شانسی برای بازگشت به تورم 2 درصدی سابق قائل نیست.

به نوشته تورنتو سان، مکلم در سخنرانی خود در ونکوور، پس از افزایش مجدد نرخ سود و رساندن آن به 4.25 درصد توسط بانک کانادا، گفت: ما در حال عبور از تطبیق دشواری هستیم. موتور اقتصاد به شدت کند شده و حتی تا حدودی متوقف شده است. البته او در ادامه سخنرانی پایان سال خود افزود: با آب شدن برف ها و فرا رسیدن بهار، انتظار می رود مردم به شکل محسوس تری شاهد کاهش تورم باشند.

مکلم همچنین با تکرار پیام هفته گذشته بانک کانادا، اظهار داشت از حالا به بعد، افزایش نرخ سود به داده هایی که به دست بانک می رسد بستگی دارد و تصمیم گیری از پیش تعیین شده ای برای آن وجود ندارد. او افزود: نرخ آینده سود وام بستگی به ارزیابی ما از تاثیر اقدامات قبلی بر بازار و داده های جدید و همچنین چشم انداز تورم دارد.

مکلم ضمن تایید افزایش هفت مرحله ای نرخ سود از ماه مارچ به بعد توسط بانک کانادا و فراتر رفتن آن از انتظار عموم مردم، گفت: عواقب کافی نبودن فشار، سنگین تر از فشار بیش از انتظار بود.

چرا که در صورت عدم افزایش نرخ سود به میزان کافی، تورم بالا در کشور جا خوش می کند و مردم مجبور به تحمل تورم بالاتر برای مدت طولانی تری هستند.

مکلم همچنین در حضور شورای بیزنس بریتیش کلمبیا هشدار داد اتفاقات ژئوپلیتیک می تواند مقابله با تورم را در آینده دشوارتر کند. به گفته مکلم، حمله روسیه به اوکراین نه تنها باعث گرانی سوخت و ایجاد تورم شد، بلکه وابستگی جهان به تجارت های بین المللی را نیز آشکار کرد و تمایل کشورها به سمت محافظه کاری، کاهش تجارت، و افزایش مضاعف قیمت ها را موجب شد.

مکلم افزود: این اتفاق تاثیر مثبت جهانی شدن و روابط تجاری بین المللی بر کنترل تورم را معکوس کرد. به گفته او، به نظر می رسد تا مدت ها خبری از نیروهای خنثی کننده تورم که در سی سال گذشته وجود داشته، نباشد که همین موضوع، بازگرداندن نرخ تورم به 2 درصد و حفظ آن در این نرخ را غیر محتمل می کند. مکلم در ادامه گفت: اما در کوتاه مدت، به نظر می رسد افزایش نرخ سود موثر واقع شود. 

در حال حاضر بدهی خانواده های کانادایی به اندازه ای افزایش یافته است که بر اساس داده های اداره آمار کانادا، یک خانواده کانادایی به طور میانگین در سه ماهه سوم سال جاری، در ازای هر 1 دلار درآمد، 1.83 دلار بدهی دارد.

رقمی که با رکورد بالاترین میزان بدهی که متعلق به سال 2018، با 1.85 دلار بدهی در ازای هر یک دلار درآمد است، فاصله ای ندارد. مکلم ابراز امیدواری کرد پس اندازهایی که خانواده ها در دوران پاندمی اندوخته بودند، در این مدت مانند ضربه گیر، فشار ناشی از افزایش نرخ سود وام را گرفته باشد.

او با نگاهی به وضعیت اقتصادی کانادا در سال گذشته همزمان با جنگ در اوکراین، گفت: بانک از اینکه شوک های بزرگ به زنجیره تامین در کنار بازار داغ اقتصادی چطور به ایجاد تورم دامن زد، متعجب شده بود.

او افزود بانک کانادا در واکنش به این شرایط، بیش از گذشته به گوش شنوایی برای شنیدن و ارزیابی شرایط از ابعاد گوناگون، مانند آنچه در زنجیره تامین می گذرد و نوساناتی که تاخیر تامین در اقتصاد ایجاد می کند، تبدیل شده است. به گفته مکلم، بانک کانادا همچنین از طریق شبکه های اجتماعی ارتباط بیشتری با کانادایی ها برقرار می کند و از فشاری که نرخ بالای سود بر خانواده ها وارد می کند، باخبر است. او در این باره افزود: واقعا مهم است که مردم دلایل تصمیمات ما را درک کنند. ما معتقدیم هرچه مردم بیشتر از ساز و کار سیاست های پولی مطلع باشند، این سیاست ها موثرتر واقع خواهد شد.

بانک کانادا از ماه مارچ تا کنون نرخ سود وام را در هفت مرحله، با هدف کنترل تورم، افزایش داده است. تورم کانادا در ماه جولای به اوج خود در 8.1 درصد رسید و در ماه اکتبر به 6.9 درصد کاهش یافت؛ کاهشی که هنوز با هدف گذاری بانک یعنی 2 درصد، فاصله زیادی دارد

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید