مقالاتمقالات اجتماعی

هشدار خانمی به مردم بعد از فوت همسرش با بیماری استرپتوکوک!

دن وتمور روزها در بستر بیماری بود و وقتی به بیمارستان رفت که دیگر دیر شده بود.

کیم وتمور همسر او از مردم می‌خواهد که اگر علائم استرپتوکوک A را دارند، بیماری خود را نادیده نگیرند و به بیمارستان بروند یا آزمایش بدهند. او نمی‌خواهد مردم همان دردی را که او اکنون تجربه می ‌کند، تجربه کنند.

همسر او دن وتمور در 19 ژانویه در سن 49 سالگی بر اثر ابتلا به باکتری استرپتوک A درگذشت. او بیش از یک هفته بود که بیمار بود.

وتمور گفت: «آنقدر رفتن به پزشک را به تعویق انداختیم که دیگر دیر شده بود و او جان خود را از دست داد».

بر اساس داده های موثق، کانادا شاهد افزایش قابل ملاحظه تعداد موارد ابتلا به استرپتوکوک گروه A است. این یک عفونت باکتریایی است که تقریبا جان 10 درصد افراد مبتلا را می گیرد. در سال 2023 بیش از 4600 مورد از این بیماری در کانادا مشاهده شده است.

بیماری استرپتوکوک تهاجمی گروه A زمانی رخ می دهد که باکتری استرپتوکوک A علاوه بر گلو یا پوست، سایر بخش های بدن را هم مبتلا کند، که در این صورت ممکن است باعث بروز بیماری فاشئیت نکروزان شود که به بیماری گوشتخوار معروف است.

مرگ دن وتمور نشان دهنده افزایش قابل توجه این عفونت در نیوبرانزویک است. بر اساس اطلاعات وزارت بهداشت در 12 ژانویه، دو مورد مرگ دیگر بر اثر ابتلا به این بیماری در این استان گزارش شده است.

دکتر ایو لژر سرپرست ارشد پزشکی استان نیوبرانزویک، در اوایل ماه جاری با اشاره به این موارد، روند صعود این بیماری را نگران کننده خواند.

کیم می گوید که همسرش در 8 ژانویه احساس بیماری کرد و بیماری اش با گلودرد شروع شد. حتی کار به جایی رسید که او برخلاف همیشه نتوانست آخر هفته بیرون برود.

خانم وتمور در این باره می گوید: «اما او فقط احساس خستگی می ‌کرد، از طرف دیگر فکر می کرد شاید بیماری اش مسری باشد، به همین دلیل نمی خواست فرد دیگری را بیمار کند. در پایان هفته کمی حالش بهتر شد و توانست دوشنبه سر کار برود. اما خیلی زود دوباره حالش بد شد و بقیه هفته را مرخصی گرفت. او مدام خسته بود، بدنش درد می کرد و استفراغ می کرد.

من به او گفتم که فکر می کنم باید به بیمارستان بروی، اما او گفت که بیماری اش فقط آنفولانزا است و جای نگرانی نیست».

اما اوضاع دن بدتر شد و بالاخره مجبور شد در ساعت 6 صبح روز 19 ژانویه با 911 تماس بگیرد.

زمانی که کیم به بیمارستان رسید، به او گفتند که شوهرش به استرپتوکوک مبتلا شده است. دن بلافاصله به بخش مراقبت ‌های ویژه منتقل شد و بعد از ظهر همان روز درگذشت.

از زمانی که دن درگذشت، کیم وتمور تاکنون تنها نمانده و از حمایت و محبت افرادی بهره مند شده که زمانی دن به آنها محبت می کرد.

کیم در این باره گفت: «هر چند من می دانستم که همسرم واقعا انسان خوبی است، اما هیچ گاه فکر نمی کردم چنین تاثیری بر مردم گذاشته باشد».

او می گوید که صدها نفر در مراسم بزرگداشت همسرش شرکت کرده اند که بسیاری از آنها را نمی شناخته است. 

کیم در این باره گفت: «با آقایی مواجه شدم که مدام گریه می کرد. او می گفت که پسرش فوت کرده است و همیشه وقتی دن او را در بازار می دید، به او دلداری می داد».

کیم می گوید که بیشتر افراد حاضر در مراسم دن، به او گفته اند که دن همیشه لبخند به لب داشته است.

بعد از اینکه به کیم گفته شد همسرش به استرپتوکوک A مبتلا است، به او اعلام شد که باید قرص مصرف کند؛ به همین دلیل نسخه ‌ای برای او تجویز شد و به او گفته شد که باید ایزوله شود.

خانم وتمور می گوید: «این اتفاق باعث شده که مدام در ذهنم با خودم کلنجار بروم و از خودم بپرسم که آیا مشکلی دارم».

خیلی زود مشخص شد که آزمایش استرپتوکوک برادر کیم نیز مثبت است. او حال خوبی نداشت و بعد از آزمایش مشخص شد که او نیز به این بیماری مبتلا شده است. اما خوشبختانه چون او به موقع اقدام کرده بود، توانست با مصرف آنتی بیوتیک ها، جلوی گسترش این بیماری را بگیرد.

خانم کیم می گوید که اگر این اتفاق برای دن رخ نمی داد، به احتمال زیاد هیچ گاه برادرش اینقدر زود اقدام نمی کرد. 

دکتر ایو لژر در اوایل ژانویه از مردم خواست تا اقداماتی را برای محافظت از خود و دیگران در برابر عفونت ‌های شدید استرپتوکوک گروه A و سایر بیماری ‌های تنفسی انجام دهند.

او به مردم توصیه کرد که برای جلوگیری از گسترش این بیماری تا حد امکان در خانه بمانند، در اماکن عمومی از ماسک استفاده کنند و شستن دست ها و دریافت واکسن را فراموش نکنند.

برخی از علائم این بیماری عبارتند از: گلودرد؛ تب و بثورات پوستی یا عفونت پوستی قرمز، متورم، داغ و حساس به لمس.

خانم وتمور در پایان به مردم توصیه کرد که علائم این بیماری را جدی بگیرند و به راحتی از کنار آن نگذرند تا مانند او و خانواده اش عزادار نشوند.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید