اخباراخبار جهان

هشدار: اپیدمی جهانی سرطان نزد افراد کمتر از پنجاه سال 

ایانا دوس ریس نونس 43 ساله بود که به همسرش گفت هنگامی که به پهلو دراز می کشد، چیزی شبیه حباب را در شکمش احساس می کند. در آزمایش اولتراسوند لکه هایی روی کبد او یافت شد که منجر به آزمایش خون و کولونوسکوپی شد.

همسرش برندان هیگینز، گفت: توموری به اندازه مشت وجود داشت، ولی ایانا درد یا مشکلی در اجابت مزاج نداشت. زمانی که پزشکان غده را پیدا کردند، سرطان روده بزرگ به سایر نقاط بدن گسترش یافته بود. همسرم 15 ماه قبل از تشخیص بچه دار شده بود، بنابراین یک میلیون آزمایش خون داده بود، معاینه و سونوگرافی… ولی هیچ نشانه ای از بیماری وجود نداشت.  

هنگامی که بزرگسالان زیر 50 سال به سرطان دچار می شوند، پزشکان آن را سرطان زودرس می نامند. زیرا این سرطان ها در سنین پایین شایع تر هستند. بررسی سوابق ثبت سرطان از 44 کشور نشان داد که آمار ابتلا به سرطان های زودرس برای سرطان روده بزرگ و 13 نوع سرطان دیگر به سرعت در حال افزایش است. نویسندگان گزارش مطالعاتی می گویند این افزایش تشخیص در بزرگسالان جوان تا حدی به دلیل آزمایش های حساس تر برای برخی از انواع سرطان، مانند سرطان تیروئید است. شوجی اوجینو، استاد آسیب شناسی دانشگاه هاروارد، می گوید این افزایش به دلیل ترکیبی از عوامل خطر است که برخی از آنها شناخته شده و برخی دیگر نیاز به بررسی دارند. 

وی خاطرنشان می کند که بسیاری از این خطرات شناخته شده شامل چاقی، کم تحرکی، دیابت، الکل، سیگار، آلودگی محیط زیست و رژیم های غذایی غربی سرشار از گوشت قرمز و قندهای افزوده می باشند، اما عوامل خطر ناشناخته نیز وجود دارند. از جمله یک آلاینده خاص یا مواد افزودنی غذایی. 

اوجینو می افزاید: این واقعیت که بسیاری از این سرطان ها – هشت مورد از 14 مورد مطالعه شده – سیستم گوارش را درگیر می کنند، نشان دهنده نقش مهم رژیم غذایی و باکتری هایی که در روده زندگی می کنند (به نام میکروبیوم) است. 

طی چند سال اخیر افزایش سرطان کولورکتال (کولون و رکتوم) زودرس – سرطان مشابه بیماری ریس نونس – به ویژه قابل توجه بوده است. بررسی های دکتر اوجینو نشان داد میانگین افزایش سالانه سرطان کولورکتال در بزرگسالان جوان در ایالات متحده، استرالیا، کانادا، فرانسه و ژاپن حدود 2 درصد و در  انگلستان، اسکاتلند و ولز تقریبا 3 درصد در سال است. این میانگین در کره و اکوادور تقریبا 5 درصد در سال است.

طبق گزارش مطالعاتی منتشر شده در نشریه پزشکی نیوانگلند، بین سال‌ های 1988 تا 2015، آمار سالانه سرطان ‌های زودرس کولورکتال با 63 درصد افزایش از حدود 8 مورد به حدود 13 مورد در هر 100 هزار نفر رسید.  

مطالعات نشان می دهد از هر 10 سرطان روده بزرگ در ایالات متحده، یک مورد نزد افراد 20 تا 50 ساله تشخیص داده می شود.  

سایر سرطان های بدخیم‌ که نزد آمریکایی ‌های جوان افزایش یافته عبارتند از: سرطان پستان، اندومتر (رحم)، کیسه صفرا و مجاری صفراوی، کلیه، پانکراس، تیروئید، معده و سرطان خون مولتیپل میلوما.

.

سرطان در هر سن و سال تهدید جدی است، اما تومورها در بزرگسالان جوان تر معمولا تهاجمی تر هستند و اغلب دیرتر شناسایی می شوند، زیرا غربالگری های معمول برای برخی از رایج ترین سرطان ها، در سنین بالای 50 سال انجام می شوند. 

با افزایش موارد ابتلا به سرطان کولورکتال در بزرگسالان جوان تر، کارگروه خدمات پیشگیرانه در آمریکا سن واجدین شرایط آزمایشات و غربالگری سرطان روده بزرگ را به 45 سال کاهش داده است. بنابراین امید است که با تشخیص زودهنگام، شانس بهبودی بیماران افزایش یابد. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید