مقالاتمقالات اجتماعی

هشدارها در مورد رسانه‌ های اجتماعی و ممنوعیت تلفن‌ های هوشمند در کلاس درس:  آیا این ها سلامت روانی جوانان را بهتر می ‌کنند؟

 

نگرانی ها در مورد استفاده از گوشی های هوشمند و تاثیر رسانه های اجتماعی بر سلامت روانی کودکان و نوجوانان جدید نیستند، ولی مجددا برجسته شده اند. زیرا هشدارهایی برای محدود کردن استفاده از آنها پیشنهاد شده و اعمال می شوند. 

ممنوعیت استفاده از گوشی هوشمند در کشورهای جهان اعمال می شود، اگرچه نحوه اعمال آنها متفاوت می باشد. چندین استان کانادا نیز چنین سیاستی را اعمال می کنند. 

اگرچه در پس این تلاش ها حسن نیت وجود دارد، اما ضروری است که تحقیقات مرتبط در مورد این هشدارها و میزان اثرگذاری آنها، بررسی شده و در مورد مزایا و معایب ممنوعیت تلفن هوشمند و هشدارهای سلامتی در مورد  استفاده از رسانه های اجتماعی بحث شود. 

تاثیر گوشی های هوشمند و رسانه های اجتماعی

تحقیقات نشان می ‌دهد سپری کردن زمان زیاد مقابل صفحه نمایش با اثرات منفی فیزیکی، رفتاری و شناختی مرتبط است. یکی از دلایل مشکل ساز بودن زمان استفاده از صفحه نمایش، این است که با سایر فعالیت ها، از جمله فعالیت بدنی، تعامل با خانواده و دوستان، و تحصیل تداخل می کند.

برخی – اما نه همه – مطالعات نشان می ‌دهند استفاده از رسانه ‌های اجتماعی با افزایش اضطراب و افسردگی نزد نوجوانان مرتبط است. فشار برای کسب اعتبار اجتماعی و به دست آوردن لایک و دنبال کننده بیشتر می تواند استرس و اضطراب را در نوجوانان افزایش بدهد. علاوه بر این، رسانه های اجتماعی می توانند ابزاری برای آزار و قلدری سایبری و تعاملات اجتماعی منفی شوند که به نوبه خود به سلامت روانی نوجوانان آسیب می رساند. 

استفاده از رسانه های اجتماعی در نوجوانان دیدگاه منفی در مورد ظاهر و بدن – به ویژه نزد دختران – ایجاد کرده و اعتماد به نفس آنها را تضعیف می کند. رسانه های اجتماعی با ترویج استانداردهای زیبایی غیر واقعی، منجر به نارضایتی نوجوان از ظاهر و اندام خود می شود. 

استفاده از گوشی های هوشمند در کلاس های درس، قدرت تمرکز دانش آموزان روی موضوع درسی را کاهش داده و حواس آنها را پرت می کند. تحقیقات نشان داده دانش آموزان پس از پرت شدن حواس شان توسط گوشی های هوشمند به حداقل 20 دقیقه زمان برای تمرکز دوباره روی مطلب درسی نیازمند می باشند. 

مزایا و معایب ممنوعیت تلفن همراه

ممنوع کردن تلفن‌ های هوشمند در کلاس‌ های درس از حواس پرتی دانش آموزان، به ویژه دانش آموزانی که با مشکلات یادگیری دست و پنجه نرم می کنند، جلوگیری می کند. 

این ممنوعیت همچنین ممکن است به محافظت از جوانان در برابر آزار و اذیت سایبری که ممکن است در ساعات کلاس رخ دهد، کمک کند. با این حال، ممنوعیت گوشی های هوشمند در مدارس، مانع مزاحمت و قلدری سایبری در خارح از ساعات مدرسه نمی شود، بنابراین تقویت دانش و آگاهی دانش آموزان، والدین و آموزگاران از روش های شناسایی، پیشگیری و مقابله با آزارهای سایبری بسیار مهم است. 

در مقابل، ممنوعیت تلفن های هوشمند در مدارس می تواند اثرات مخربی برای برخی از نوجوانان داشته باشد. به عنوان مثال، نوجوانان +LGBTQ از رسانه ‌های اجتماعی برای تشکیل کامیونیتی استفاده می‌ کنند و در صفحات گروهی اطلاعات ارزشمند و تجربیات خود را به اشتراک می گذارند. محدود کردن دسترسی به فضایی امن که در آن می توانند احساس تعلق داشته باشند، می تواند مشکلات سلامت روان آنها را تشدید کند. 

آیا هشدارهای سلامت رسانه های اجتماعی می تواند راه حل باشد؟

تحقیقات نشان می دهد برچسب های هشدار دهنده ای که استفاده ایمن از رسانه های اجتماعی را ترویج می کنند موثرتر هستند. برچسب های هشدار می توانند به کاربران یادآوری کنند آنچه به اشتراک گذاشته می شود، الزاما معرف زندگی واقعی نیست. این هشدارها می ‌توانند ضمن تاکید بر خطرات بالقوه استفاده بیش از حد از پلتفرم ها، به کاربران کمک کنند در مورد نحوه استفاده مناسب از آنها آگاه تر شوند. 

هرچند هشدارها ممکن است مستقیما کاربران جوان را از مصرف بیش از حد منصرف نکنند، اما ممکن است این کار را به طور غیرمستقیم، از طریق نظارت بیشتر والدین، انجام بدهند. 

رسانه‌های اجتماعی یکی از دلایل افزایش مشکلات سلامت روان نزد نوجوانان و جوانان است. عوامل دیگر عبارتند از تبعیض ساختاری، مشکلات اقتصادی و انزوای اجتماعی که با پاندمی کووید-19 بدتر شده است. بنابراین تمرکز صرف روی رسانه های اجتماعی چالش های سلامت روانی که در حال حاضر نوجوانان با آنها روبرو می باشند را برطرف نخواهد کرد. 

ابتکاراتی مانند افزایش بودجه مدرسه برای حمایت از سلامت روان، در کنار در دسترس تر کردن فعالیت‌ های فوق برنامه راه‌ هایی موثرتر برای  حمایت از جوانان می باشند.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید