اخباراخبار کانادا

هشدار؛ اوزمپیک می تواند شما را نابینا کند

کارشناسان می گویند بیمارانی که از این دارو استفاده می کنند بیش از دیگران در معرض آسیب برگشت ناپذیر عصب بینایی هستند.

سماگلوتاید که با نام های تجاری Ozempic و Wegovy در دسترس است، به عنوان یک داروی موثر در مبارزه با چاقی مفرطمورد استقبال قرار گرفته است. اما به گفته کارشناسان آمریکایی، افراد مبتلا به دیابت که سماگلوتاید تجویزی مصرف می کنند، چهار برابر بیشتر به نوروپاتی ایسکمیک بینایی قدامی غیر شریانی یا NAION، مبتلا می شوند.

افراد دارای اضافه وزن که این داروها را مصرف می کنند نیز هفت برابر بیشتر به این اختلال بینایی که به سکته چشمی معروف است، مبتلا می شوند.

محققان به پزشکان توصیه می کنند در مورد خطرات بالقوه این داروها به بیماران هشدار بدهند.

پروفسور جوزف ریزو، متخصص چشم پزشکی در دانشکده پزشکی هاروارد می گوید: استفاده از این داروها در کشورهای صنعتی گسترش یافته و از بسیاری جهات مزایای بسیار قابل توجهی را به همراه داشته است. اما بحث‌ های آتی بین یک بیمار و پزشک باید شامل این خطر بالقوه نیز باشد.

NAION که از هر 10000 نفر یک نفر را تحت تاثیر قرار می دهد، زمانی رخ می دهد که عروق خونرسانی به اعصاب بینایی مسدود شده و عصب بینایی را از اکسیژن محروم می کند و منجر به آسیب به تمام یا بخشی از عصب می شود.

افراد معمولا از کاهش دید ناگهانی در یک چشم رنج می برند، بدون اینکه درد داشته باشند. بیماران اغلب هنگام بیدار شدن از خواب متوجه این مشکل می شوند. هیچ درمانی برای NAION وجود ندارد و بینایی اغلب بهبود نمی یابد.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید