مقالاتمقالات اجتماعی

هشت جمله احساسی که مردان بدون اعتماد به نفس  به کار می‌برند

روان شناسان متوجه هشت نشانه مشخص شده اند که ممکن است نشانگر عدم اعتماد به نفس درونی در شریک زندگی شما باشند.این علامت ها شامل استفاده از عبارات و جملات خاصی هستند که می تواند شما را در موقعیت دفاعی قرار دهد. فهمیدن منظور واقعی پشت چنین عباراتی می تواند به شما کمک کند تا بهتر بتوانید با این موقعیت برخورد کنید. 8 مورد از این جملات عبارتند از:

  • تو خیلی خوبی

شنیدن این جمله از طرف شریک عاطفی تان نشان دهنده کمبود اعتماد به نفس وی است و نشان می دهد که او شایستگی علاقه و توجه شما را ندارد. این جمله می‌تواند به یک رفتار مخرب در رابطه منجر شود.

  • اهمیت نمی‌دهم که به چه چیزی فکر می‌کنی

شاید شنیدن این جمله از طرف شریک زندگی‌تان او را به عنوان فردی دارای اعتماد به نفس نشان می‌دهد، اما ممکن است او این حرف ها را فقط برای محافظت خود در برابر انتقادات ابراز کند.

  • فقط واقعیت را گفتم 

یک شریک زندگی ناامن ممکن است از این عبارت استفاده کند تا کنترل و سلطه بیشتری بر شریکش داشته باشد و آن را به عنوان ابزاری برای مخفی کردن اعتماد به نفس پایین خود به کار ببرد.

  • متاسفم اما…

اگر با شریک زندگی تان اختلاف نظر یا درگیری داشته باشید و او به عنوان عذرخواهی بگوید: «متاسفم اما…»، این یک نشانه روشن از ضعف اعتماد به نفس اوست و می‌خواهد مسئولیت را تا حدی به شما واگذار کند. این جمله به عنوان روشی برای عذرخواهی بدون پذیرش کامل مسئولیت به کار می‌رود.

  • فقط شوخی می‌کردم 

افراد اغلب از شوخی به عنوان روشی برای ارتباط برقرار کردن یا کاهش تنش استفاده می‌کنند اما وقتی پس از یک رفتار منفی یا انتقاد مطرح می‌شود، نشانه ای از ضعف در اعتماد به نفس است.

  • اهمیتی ندارد

این جمله روش مطمئنی برای نادیده گرفتن احساسات شما یا کوچک جلوه دادن مساله‌ای است که شما مطرح کرده اید. مردان دارای اعتماد به نفس ضعیف ممکن است از این جمله برای خاتمه دادن به بحث و نادیده گرفتن احساسات شما استفاده کنند.

  • خیلی حساس هستی

گفتن این جمله که «خیلی حساس هستی» باعث می‌شود فرد به احساسات خود شک کند و به این موضوع فکر کند که آیا احساساتش موجه هستند یا نه. هدف از این جمله این است که شخص احساس کند اشتباه است که به مسایل رخ داده واکنش نشان دهد.  

  • من کامل نیستم

کامل نبودن و اشتباه کردن در زندگی یک واقعیت است. اما وقتی از آن به عنوان بهانه استفاده می‌کند، نشانه ناامنی و کمبود اعتماد به نفس اوست. این عبارت می‌تواند برای رها شدن از مسئولیت اعمالش یا کاهش انتظارات شما از او مورد استفاده قرار گیرد.  

 

وقتی شریک زندگی‌تان این گونه رفتارها و جملات را به کار می برد که نشان از ناامنی و عدم مسئولیت پذیری دارد، بهتر است ابتدا در مورد این موضوع با او صحبت کنید و از او بخواهید دلیل رفتارهایش را توضیح دهد و مسئولیت آن را بپذیرد. اگر او حاضر به تغییر رفتار نشد یا مسئولیت پذیر نبود، دیگر ادامه رابطه منطقی نخواهد بود. چون این گونه رفتارها می‌تواند بلندمدت بر سلامت روانی شما تاثیر منفی بگذارد. 

 

 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید