مقالاتمقالات اقتصادی

هزینه های مخفی در صورتحساب بانکی چیست و چطور می توان از آن اجتناب کرد؟

با بالا رفتن نرخ سود بدهی کارت های اعتباری و تورم روزافزونی که بر تمام اقلام از خوراک و پوشاک سایه انداخته، هیچ خوشمان نمی آید یک سری هزینه های ناشناخته را هم در صورتحساب بانکی خود ببینیم.

ناتاشا مک میلان، کارشناس بانکداری، و زینب ویلیامز، برنامه ریز مالی، می گویند هرچند بیشتر این هزینه های اضافه شده شفاف و قابل اجتناب هستند، اما مردم با بعضی از آنها آشنایی ندارند و با دیدن آنها دچار سردرگمی می شوند.

از نمونه هزینه های شفاف می توان به هزینه دیرکرد پرداخت بدهی کارت اعتباری یا فراتر رفتن از سقف اعتبار اشاره کرد. یعنی اگر شما تا موعد مقرر حداقل بدهی کارت اعتباری خود را به بانک پرداخت نکنید،    . یا خریدی انجام دهید که بدهی شما را از سقف تعیین شده فراتر ببرد، در صورتحساب بانکی خود شاهد جریمه ای بین 25 تا 30 دلار خواهید بود.

همچنین اگر برای بازپرداخت بدهی خود از گزینه Pre-authorize  استفاده کرده باشید به این معنا که هر ماه مبلغ بدهی کارت اعتباری به طور خودکار از حساب شما پرداخت شود، اما در حساب مورد نظر موجودی کافی نداشته باشید، باز هم جریمه ای را تحت عنوان dishonoured payment fee  شاهد خواهید بود که معمولا رقمی بین 25 تا 48 دلار است.  

یک هزینه دیگر هم هست که در صورتی که شما به رغم بدهی کارت اعتباری، به وسیله دستگاه خودپرداز پول نقد برداشت کنید روی سایر هزینه ها اضافه می شود. این مبلغ می تواند یک نرخ ثابت و یا درصدی از پول نقدی برداشت شده باشد.

اما به نوشته وبسایت استار، هزینه هایی نیز ممکن است در صورتحساب بانکی مشاهده شود که افراد آشنایی کمتری با آنها دارند. برای مثال، آیا می دانستید برای استفاده نکردن از امتیازهایی که جمع کرده اید، همان امتیازهایی که به نام reward points  شناخته می شوند، ممکن است جریمه شوید؟ 

در واقع، اگر در یک مدت مشخص از امتیازاتی که جمع کرده اید استفاده نکنید امتیازات منقضی شده و ممکن است مبلغی بابت آن جریمه شوید که میزان آن در برنامه های بازاریابی مختلف متغیر است.

برای مثال، به گفته مک میلان، احتمالا بسیاری از مردم نمی دانند اگر از پوینت های شرکت ایرکانادا ظرف 18 ماه استفاده نکنند، این امتیازات باطل شده و ممکن است تا سقف 35 دلار به علاوه تکس جریمه شوند.

دارندگان کارت های اعتباری همچنین باید نسبت به هزینه تراکنش های مالی در خارج از کشور نیز آگاه باشند. مک میلان می گوید در صورت خرید با کارت اعتباری در خارج از کانادا، علاوه بر نرخ تبدیل ارز که در صورتحساب خود می بینید معمولا یک هزینه دیگر نیز ظاهر می شود که بین 2.5 تا 3.5 درصد خرید شماست و هزینه تراکنش خارجی محسوب می شود.

بعضی افراد هم ترجیح می دهند بدهی همه کارت های اعتباری خود را به یک کارت منتقل کنند تا راحت تر بتوانند برای بازپرداخت آن برنامه ریزی کنند. اما به یاد داشته باشید هزینه این ترنسفر به صورتحساب بانکی ماه بعد شما اضافه خواهد شد که مبلغی بین 1 تا 3 درصد است. 

ویلیامز به همه کسانی که از کارت های اعتباری استفاده می کنند توصیه می کند در صورتی که در تنگنای مالی قرار دارید و پرداخت کامل ماهانه بدهی کارت های اعتباری برای تان مقدور نیست، سعی کنید حداقل لازم را به موقع پرداخت کنید و اگر چند کارت اعتباری دارید، بازپرداخت بدهی کارتی را که بالاترین نرخ بهره را دارد در اولویت قرار دهید. چرا که در صورت عدم بازپرداخت به موقع حداقل بدهی، نه تنها کردیت اسکور شما تحت تاثیر قرار خواهد گرفت بلکه نرخ سود بالاتری در مورد شما اعمال خواهد شد

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید