مقالاتمقالات اقتصادی

هزینه های غذا برای یک خانواده متوسط چهار نفره امسال از سیصد دلار در هفته فراتر خواهد رفت!

به گفته سیلوین شارلبوا، مدیر آزمایشگاه تجزیه و تحلیل کشاورزی و پروفسور توزیع مواد غذایی و سیاست گذاری در دانشگاه دالهاوزی، یک خانواده متوسط چهار نفره باید در سال جدید خود را برای پرداخت 300 دلار هزینه مواد غذایی در هفته آماده کنند.

برآورد هزینه ‌های غذا در سال 2023 در جدیدترین شماره گزارش قیمت غذای کانادا (Canada’s Food Price Report) که شارلبوا یکی از نویسندگان آن است، به تفصیل آمده است.

شارلبوا در این باره گفت: قیمت مواد غذایی با برآورد افزایش پنج تا هفت درصدی نسبت به 2022 در سال 2023 باز هم افزایش خواهد یافت؛ این افزایش قیمت بیشتر بر سبزیجات، لبنیات و گوشت تاثیر می گذارد.

.

در این صورت یک خانواده متوسط چهار نفره که شامل یک زن و مرد 31 تا 50 ساله، یک پسر 14 تا 18 ساله و یک دختر 9 تا 13 ساله باشند، امسال باید 16288.41 دلار برای غذا هزینه کنند.

به گفته شارلبوا یک خانواده معمولی، 16 درصد از کل هزینه های خود را صرف مواد غذایی می کنند. در ضمن او معتقد است که در آینده نزدیک نمی توان انتظار کاهش قیمت اقلام غذایی را داشت. زیرا در 12 ماه گذشته، همواره نرخ تورم مواد غذایی از تورم عمومی بیشتر بوده است.

او در ادامه گفت: «این واقعا مایه نگرانی است،  انسان دو نیاز دارد، مسکن و غذا، تمام انسان ها برای زنده ماندن به این دو نیاز دارند؛ به همین دلیل کاملا مشخص است که افزایش قیمت آنها باعث بروز نگرانی های فزاینده می شود. احتمالا این گران ترین خوارباری است که همه ما تاکنون خریده ایم. اما کاری نمی شود کرد، این تاثیر تورم است. مشکل اینجاست که سال 2023 نیز یک سال چالش برانگیز دیگر خواهد بود، به ویژه در نیمه اول سال. زیرا انتظار می رود قسمت اعظم افزایش قیمت ها در نیمه اول سال 2023 اتفاق بیفتد».

دانشگاه های دالهاوزی، گوئلف، ساسکاچوان و بریتیش کلمبیا 13 سال است که هر ساله پیش ‌بینی سالانه ‌ای از روند قیمت مواد غذایی در ژورنال گزارش قیمت مواد غذایی کانادا ارائه می دهند. آنها در سال گذشته افزایش پنج تا هفت درصدی قیمت مواد غذایی را پیش بینی کرده بودند.

هزینه های مواد غذایی هیچ گاه چندان تفاوتی با این پیش بینی ها نداشته اند. طبق گفته شارلبوا قیمت مواد غذایی در کانادا در طول 40 سال گذشته هیچ گاه به این میزان افزایش نیافته است و سال 2022 از نظر افزایش قیمت بدترین سال بوده است.

این گزارش هزینه مواد غذایی را در قالب 9 دسته مختلف مورد بررسی قرار می دهد، به عنوان مثال: قیمت نان، لبنیات، میوه ها، گوشت، رستوران ها، غذاهای دریایی و سبزیجات. گزارش 2023 پیش بینی می کند که قیمت کل مواد غذایی بین پنج تا هفت درصد افزایش خواهد یافت. سبزیجات با 6 تا 8 درصد بیشترین افزایش را خواهند داشت و پیش بینی می شود نان ها، لبنیات و گوشت افزایش قیمت بین 5 تا 7 درصدی را تجربه کنند.

این افزایش قیمت به مسایل زنجیره تامین در دوران کووید-19، کمبود نیروی کار و تورم نسبت داده می شود.

شارلبوا همزمان عضو هیئت مدیره Second Harvest است که بزرگترین بانک مواد غذایی کانادا مستقر در تورنتو است. او در این باره می ‌گوید: «تعداد افرادی که به خدمات ما نیاز دارند افزایش یافته اند و ما برای تامین غذا با مشکل مواجه شده ایم. از طرفی به دلیل افزایش قیمت‌ ها، خواربارفروشی‌ هایی که معمولا مازاد موجودی خود را به بانک های مواد غذایی اهدا می ‌کنند، خساست بیشتری به خرج می دهند؛ زیرا آنها نیز باید مراقب موجودی ‌ها و نحوه مدیریت سفارش ‌های خود باشند».

شارلبوا در بخش دیگری از سخنان خود می گوید: «خواربارفروشان خصوصا امسال باید مراقب باشند، زیرا رابطه آنها با مردم تغییر کرده است. این تغییر از آنجا ناشی می شود که بیشتر مصرف‌کنندگان کانادایی نسبت به فروشگاه ‌های مواد غذایی بدبین شده اند و معتقدند که این فروشگاه‌ ها در حال خرابکاری هستند». 

با این وجود تیم تحقیقاتی او هیچ مدرکی دال بر سوء استفاده خواربارفروشان از مردم در چند سال گذشته پیدا نکرده اند. به نظر شارلبوا خواربارفروشان باید روی تصویر خود کار کنند، زیرا به خصوص امسال، مدیران فروشگاه های بزرگ خواربارفروشی پاداش های بی سابقه ای دریافت کردند که در دامن زدن به این بدبینی ها بی تقصیر نبوده اند.

ضمنا در این گزارش آمده که در سال 2022، استفاده از بانک های مواد غذایی در کانادا 15 درصد افزایش یافته است.

براساس آمار کانادا در سال 2021، حدود 5.8 میلیون کانادایی از ناامنی غذایی رنج برده اند. در ضمن توجه داشته باشید که این ارقام شامل برخی از جوامع بومی، افراد بی خانمان یا کسانی که در مناطق دورافتاده شمال کانادا زندگی می کنند، نمی شود!

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید