هر آنچه لازم است درباره تورم و نحوه محاسبه آن بدانید

 

تورم یکی از جدی ترین مسایل سیاسی و اقتصادی امروز است که همچنان درباره شیوه محاسبه، منشا و اثرگذاری آن بر زندگی افراد اختلاف نظر وجود دارد.

در ماه جون، تورم در کانادا به بالاترین حد خود در 40 سال گذشته، یعنی 8.1 درصد رسید. در حال حاضر، هرچند نشانه هایی از تعدیل این معضل اقتصادی در کانادا به چشم می خورد، اما بسیاری از مردم تاثیر آن را بر هزینه های زندگی خود احساس کرده و مجبور به صرفه جویی، کار بیشتر و استفاده از پس انداز خود شده اند.

اما شاید خوب باشد که معنی واقعی تورم و آثار آن را بخوانیم تا سوء تفاهم های فراوانی که در این رابطه وجود دارد برطرف شود.

تورم چیست؟

تورم به معنای افزایش کلی قیمت ها و در نتیجه کاهش قدرت خرید مردم است. هر چند همه ما این مفهوم را در خریدهای روزانه خود احساس می کنیم، اما میزان دقیق آن، عددی است که گروه محدودی از کارشناسان آمار و اطلاعات اعلام می کنند.

اداره آمار کانادا تخمین تورم را در دو مرحله انجام می دهد. در مرحله اول نرخ یک میلیون قلم از اقلام قابل خریداری جمع آوری می شود. در این میان اقلامی مانند سوخت و مواد غذایی که با تغییرات بیشتری همراه هستند به مراتب پر تکرارتر از مواردی مانند حق بیمه یا شهریه دانشگاه است که در سال یک بار با آن سر و کار داریم. سپس، در مرحله دوم، اداره آمار با ترکیب همه قیمت ها و مشخص کردن سهم هر یک از این اقلام در هزینه-کرد خانوار، به شاخصی تحت عنوان شاخص قیمت مصرف کننده دست می یابد که بازتاب الگوی مصرف جامعه است.

در آخرین به روز رسانی این شاخص در سال 2021 مشخص شد در دوران کرونا سهم مواد غذایی و حمل و نقل در مخارج خانواده کاهش یافته اما هزینه های مربوط به مسکن افزایش داشته است.

اداره آمار و بانک کانادا عدد دیگری را نیز تحت عنوان تورم هسته ای اعلام می کند که در آن با حذف اقلام پر نوسانی مانند سوخت و مواد غذایی، درک بهتری از فشار خزنده و طولانی مدت قیمت ها به دست می آید.

 

چرا تورم به وجود می آید؟

قیمت ها را تناسب عرضه و تقاضا رقم می زند. بنابراین، تورم بالا نشان می دهد تقاضا برای دریافت کالا و خدمات بر عرضه پیشی گرفته است.

در کانادا، تقاضا در نتیجه افزایش دستمزدها، حمایت های مالی دولت در دوران پاندمی، کاهش نرخ سود بدهی، و تغییرات ناشی از پاندمی در الگوی مصرف افزایش یافته و در مقابل، با توجه به کاهش تولید در دو سال شیوع کووید، کاهش واردات از چین، تحت تاثیر قرار گرفتن زنجیره تامین، و آثار اقتصادی حمله روسیه به اوکراین، عرضه کاهش یافته است.

 

احساس تورم بیشتر از واقعیت آن!

اغلب مردم کانادا تورم را بیشتر از 8.1 درصد احساس می کنند که دو دلیل عمده برای آن می توان برشمرد. اول اینکه افراد تورم را با توجه به الگوی مصرف خود ارزیابی می کنند در حالی که نرخ کلی آن، با جمع آوری الگوی مصرف از سنین، درآمدها، مناطق جغرافیایی و خانوارهای مختلف تعیین می شود.

 

دلیل دوم و مهم تر اینکه، توجه افراد معمولا به افزایش قیمت ها آن هم در اقلام پر مصرف مانند سوخت و مواد غذایی جذب می شود. در نتیجه افراد از تورم ناچیز در قیمت لوازم خانه، اقلام بهداشتی، برق و آموزش، که در نرخ کلی تورم محاسبه شده و تاثیر تورم بالا در اقلام پر مصرف تر را خنثی می کند، غافل می مانند.

 

تورم چگونه زندگی ما را تحت تاثیر قرار می دهد؟

تورم معمولا با افزایش دستمزدها همراه است. بنابراین، در شرایط تورم بالا، افرادی که درآمد نداشته یا درآمد آنها با تورم تغییر نمی کند متضرر می شوند.

 

اما شاغلانی که درآمد آنها با شاخص تورم طراز می شود یا امکان درخواست هزینه بیشتری را بابت خدماتی که ارائه می دهند از مشتریان خود دارند، تاثیر چندانی را احساس نمی کنند. دولت کانادا نیز سعی کرده است اکثر برنامه های حمایتی خود را متناسب با تورم افزایش دهد تا افراد تحت پوشش این برنامه ها نیز فشار کمتری را از بابت تورم متحمل شوند.

در حال حاضر فقط باید امیدوار بود تورم بالا در کشور، رکود اقتصادی به همراه نداشته باشد؛ رکودی که حاصل تورم بالا در کنار افزایش نرخ بیکاری است و در دهه هفتاد، اقتصاد کشورهای بسیاری را گرفتار کرد

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید