اخباراخبار جهان

نیکی هیلی نخستین رقیب جدی دونالد ترامپ برای انتخابات سال ۲۰۲۴ شد

نیکی هیلی، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل متحد رسما از حضور خود برای رقابت‌های ریاست جمهوری سال آینده خبر داده است.

او که یک جمهوری‌خواه است و پیش از حضور در کابینه دونالد ترامپ هم به علت فرمانداری ایالت کارولینای جنوبی، نام شناخته‌شده‌ای بود اکنون به عنوان نخستین رقیب جمهوری‌خواه جدی دونالد ترامپ، باید در یک سال و نیم آینده با رئیس سابق خود مبارزه کند تا در صورت کسب نامزدی حزب خود، در نوامبر سال آینده با نامزد دموکرات‌ها بر سر کلید کاخ‌سفید رقابت کند؛ خانم هیلی نامزدی خود را روز سه‌شنبه – ۱۴ فوریه – که روز ولنتاین است با انتشار ویدیوی اعلام کرد و گفت: «من نیکی هیلی هستم و برای ریاست جمهوری نامزد می‌شوم»

در ویدیوی تبلیغاتی که از او در یوتیوب منتشر شده خانم هیلی به ایران هم اشاره می‌کند: «من شیطان را از نزدیک دیده‌ام. چین را که مردم خودش را قتل عام کرده و ایران که مخالفان دولت را به قتل می‌رساند».

او دو سال پیش و هنگامی که پس از مدتی حضور در کابینه دونالد ترامپ از سمت خود در سازمان ملل متحد استعفاء داد، برابر دوربین‌ها گفته بود که رئیس سابق خود را برای حضور در کاخ سفید در سال ۲۰۲۴ به چالش نخواهد کشید اما در ماه‌های اخیر با عقب‌نشینی از آن اظهارات گفته به دلیل مشکلات اقتصادی آمریکا و «تغییر نسلی»، اشاره‌ای به سن دونالد ترامپ ۷۶ ساله، وارد کارزار شده است.

خانم هیلی، ۵۱ ساله، اولین نفر در صف طولانی جمهوری‌خواهانی است که انتظار می‌رود در ماه‌های آینده کمپین‌های انتخاباتی سال ۲۰۲۴ را راه اندازی کنند. از جمله ران دیسانتیس فرماندار فلوریدا که اتفاقا محل اقامت دونالد ترامپ هم همین ایالت است؛ مایک پنس معاون سابق آقای ترامپ، مایک پومپئو، وزیر امور خارجه دولت ترامپ، و سناتور تیم اسکات از کارولینای جنوبی از جمله آنها هستند.

خانم هیلی همزمان با انتشار ویدیوی اعلام نامزدی، در توییتر نوشته: «اکنون زمان عقب نشستن نیست، اکنون زمانی برای آمریکای قدرتمند و پرافتخار است».

او پیش‌تر از رفتار و اقدامات دونالد ترامپ در هنگام یورش هوادارنش به کنگره آمریکا در روز ششم ژانویه ۲۰۲۱، انتقاد کرده بود.

نیکی هیلی سومین آمریکایی هندی‌تبار در تاریخ آمریکاست که برای نشستن بر صندلی ریاست جمهوری این کشور اعلام نامزدی می‌کند.

او یک روز بعد از این یورش که هنوز تحقیقات درباره آن و محاکمه عاملان آن در جریان است، گفته بود: «تاریخ اعمال او {دونالد ترامپ} در روزهای بعد انتخابات {۸ نوامبر ۲۰۲۰} را سختگیرانه به قضاوت خواهد نشست».

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید