مقالاتمقالات اجتماعی

نیمی از مرگ های ناشی از سرطان قابل پیشگیری است: مصرف دخانیات، الکل و اضافه وزن را کنترل کنید

بر اساس تحقیقی جامع مشخص شده است هر ساله نزدیک به 4.5 میلیون مرگ ناشی از سرطان به دلایلی از جمله مصرف سیگار، الکل و اضافه وزن در جهان به ثبت می رسد. 

تحقیق منتشر شده در مجله لانست از قابل پیشگیری بودن میلیون ها مرگ ناشی از سرطان که هر ساله در جهان رخ می دهد پرده برداشته است. محققان آمریکایی به بررسی اثرات عوامل ایجاد خطر همچون شغل، محیط و رفتارهای انسان در مورد 23 مورد از کشنده ترین سرطان ها در سرتاسر جهان پرداختند. بر اساس تحقیقات صورت گرفته مشخص شد در سال 2019 حدود4.5 میلیون (44.4%) از مرگهای ناشی از سرطان بر اثر عوامل خارجی مانند مصرف سیگار، الکل و توده بدنی بالا رخ داده است. در انگلستان این رقم به 49.7 می رسد و مرگ های ناشی از سرطان در نتیجه سبک زندگی و عوامل محیطی اتفاق می افتد، همچنین مشخص شده است 4 مورد از مرگ ها در هر 10 مورد سرطان قابل پیشگیری است. 

به نوشته دیلی میل، بخش اعظمی از مرگ و میر ناشی از سرطان –حدود 3.7 میلیون مرگ- در سراسر جهان در نتیجه عواملی همچون مصرف الکل، استعمال دخانیات و تغذیه نامناسب رخ می دهد. این عوامل در مجموع باعث می شود انسان ها 87.8 میلیون سال از عمر مفید خود را از دست داده و دچار مرگ های زودهنگام یا ناتوانی های فیزیکی شوند. همچنین در تحقیقات مشخص شد مردان به دلیل مصرف الکل، سیگار و کار در محیط های پر خطر نسبت به زنان بیشتر در معرض ابتلا به سرطان قرار دارند. 

در سراسر دنیا سرطان های ریه، برونش و نای مسئول بیش از 36.9% مرگ و میر  ناشی از عوامل خارجی بوده است.  در این بین استعمال دخانیات باعث افزایش خطر ابتلا به این سرطان ها شده و تنباکو خود به تنهایی مسئول از دست رفتن سالانه 4.45 میلیون زندگی است. محققان دانشگاه واشنگتن در تحقیقی به بررسی 34 عامل خطرزا در ارتباط با بیست و سه نوع سرطان در سال 2019 پرداختند و نتایج این بررسی نشان داد بیماری سرطان در جهان در حال گسترش است. سرطان همچنان تهدیدی بزرگ در برابر سلامت عموم به حساب می آید و استعمال دخانیات از مهمترین عوامل سرطان زا محسوب می شود. همچنین در این تحقیق مشخص شد در سرتاسر جهان مرگ و میرهای ناشی از سرطان که در نتیجه عوامل بیرونی رخ داده در مقایسه با یک دهه گذشته در حال افزایش است. (مرگ و میرها در سال 2019 در مقایسه با سال 2010 بیست درصد افزایش یافته است). 

مردان در مقایسه با زنان بیشتر در معرض ابتلا به سرطان قرار دارند. میزان مرگ و میر در مردان به دلیل مصرف الکل، سیگار و اضافه وزن 50.6% بیشتر از زنان گزارش شده است(میزان مرگ و میر زنان تنها 36% است). 

سرطان های نای، ریه و برونش همگی در ارتباط با مسیرهای تنفسی انسان قرار دارند؛ بزرگترین نوع سرطان کشنده در زنان و مردان هم در همین نواحی مشاهده می شود. این سرطان ها که مسئول 37% از کل مرگ و میرهای جهانی محسوب می شوند و با عوامل قابل پیشگیری در ارتباط هستند به وسیله استعمال دخانیات رخ می دهند. 

کشنده ترین سرطان ها در مردان  و زنان به ترتیب عبارتند از: سرطان روده(13%)، سرطان مری(10%) و سرطان معده(7%) و سرطان دهانه رحم(18%)، سرطان روده بزرگ(16%) و سرطان سینه(11%). 

احتمال مرگ در مردان به دلیل انتخاب سبک زندگی(احتمال استعمال سیگار و مشروب در مردان بیشتر است) در مقایسه با زنان چهار برابر بیشتر است. همچنین احتمال ابتلا به سرطان در اثر کار و قرار گرفتن در معرض مواد سرطان زا در مردان سه برابر بیشتر گزارش شده است. 

اروپای مرکزی با ثبت 82 مرگ در هر 100000نفر جمعیت، سردمدار مرگ و میر ناشی از سرطان و عوامل خطرزای بیرونی است. میزان تلفات در آسیای شرقی، آمریکای شمالی،  آمریکای لاتین جنوبی، اروپای غربی و بریتانیا  به ترتیب 69.8، 66 ، 64.2 ، 63.8 و 73.8 نفر در هر 100000 نفر گزارش شده است. میزان تلفات جهانی 54.9 در هر 100000 نفر بوده است. در انگلستان آمار مرگ و میر در اثر عوامل بیرونی همچون استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی 57.8 در هر 100000 نفر گزارش شده است که بالاتر از میزان به ثبت رسیده در سطح جهانی و اروپای غربی است. این آمار و ارقام اهمیت برنامه های جهانی برای ترک سیگار جهت کاهش مرگ و میر در نتیجه عوامل بیرونی و قابل پیشگیری را نشان می دهد. بنا به گفته دکتر دیانا سارفاتی –استاد دانشگاه اوتاگو، نیوزیلند- جلوگیری از ابتلا به سرطان از طریق کاهش رفتارهای پرخطر، بیشترین امید ما برای حفظ جان میلیون ها انسان از بیماری است. با برداشته شدن بار این بیماری از دوش جهانیان سلامتی و تندرستی انسان ها حاصل شده و شاهد اثرات مثبت آن در همه جنبه های زندگی بشر خواهیم بود.

خطر درجه سوم سیگار: لمس لباس فرد سیگاری در بلند مدت خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.

دهه هاست مردم با خطر درجه دوم ابتلا به سرطان در نتیجه استنشاق دود سیگار افراد سیگاری آشنا شده اند. اما در تحقیقی که در آمریکا انجام شد مشخص شده است لمس بلند مدت لباس افراد سیگاری احتمال برخورد با ذرات سرطان زا را افزایش می دهد. در این مورد ذرات سیگار با قرار گرفتن بر روی وسایل، مبلمان، فرش و موی افراد آن ها را در معرض خطر ابتلا به انواع سرطان ها قرار می دهد؛ در آزمایش های انجام شده سطح بالای ذرات سمی(86 برابر بیشتر) در ادرار افرادی که وسایل فرد سیگاری را لمس کردند مشاهده شد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید