علم و دانش

نیمی از رودخانه های جهان آلوده به سطوح خطرناکی از داروهای نسخه ای

وقتی به آلودگی در رودخانه ها فکر می کنید، احتمالا بطری ها و بسته بندی های پلاستیکی به ذهن تان خطور می کند. اما بر اساس نتایج یک مطالعه جدید، تقریبا نیمی از رودخانه های جهان مملو از داروهای نسخه ای هستند. 

محققان دانشگاه یورک در 43.5 درصد از 1052 رودخانه آزمایش شده در 104 کشور جهان، از جمله فرانسه، بریتانیا و ایالات متحده، سطوح خطرناکی از 23 ماده فعال دارویی، از جمله داروهای ضد افسردگی، آنتی هیستامین ها، بنزودیازپین ها و مسکن ها را مشاهده کرده اند. 

آلخاندرا بوزاس-مونروی، یکی از نویسندگان این گزارش مطالعاتی می گوید: یافته های ما نشان می دهد که نسبت بسیار بالایی از رودخانه های سراسر جهان در معرض آلودگی دارویی قرار دارند. بنابراین باید برای کاهش ورود این مواد به محیط زیست بیشتر تلاش کنیم. 

طبق گزارش سازمان محیط زیست اروپا، سالانه بیش از 100 هزار تن دارو در سراسر جهان مصرف می شود. این داروها در فرایند تولید، استفاده و دفع از منابع آبی سر در می آورند و بر سلامت آبزیان تاثیر منفی می گذارند. 

به گفته محققان، مکان ‌هایی که بالاترین سطح آلودگی را داشتند در آفریقا قرار داشتند، از  جمله رودخانه ای در نایروبی و رودخانه هایی در نیجریه، کنیا و جمهوری دموکراتیک کنگو؛  محققان امیدوارند یافته های آنها کشورها را تشویق کند تا اقدامات بهتری برای مقابله با آلودگی دارویی منابع آبی انجام دهند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید