اخباراخبار کانادا

نیاز شدید کانادا به پزشکان آموزش دیده خارجی، باعث فرار مغزها از کشورهای فقیرتر می شود

به عدم دسترسی به پزشک خانواده دلیل سیاستمدارانی مانند نخست وزیر انتاریو داگ فورد و دیگران، اعلام کرده اند که می خواهند با هموار کردن راه برای کار هزاران پزشک آموزش دیده خارجی در کانادا، بحران ملی خدمات بهداشتی را تا حدودی حل و فصل کنند.

بازنده این اتفاق مردم کشورهایی هستند که با پرداخت مالیات زمینه پرورش پزشکانشان را فراهم می کنند و دو دستی آنها را تقدیم کشورهای توسعه یافته ای مانند کانادا می کنند.  به همین دلیل سازمان جهانی بهداشت در تلاش است تا به «توزیع نادرست جغرافیایی» پرسنل خدمات بهداشتی در سراسر جهان رسیدگی کند.

این سازمان در این راستا یک پروتکل جهانی برای استخدام بین المللی پرسنل بهداشتی درمانی ایجاد کرده است، که تلاش می کند اثرات مضر فرار مغزها را محدود کند. اما با وجود اینکه WHO همه کشورها را به شدت به پیروی از این پروتکل تشویق می کند، این امر همچنان داوطلبانه است. به عبارت دیگر هر چند WHO خواستار ممنوعیت استخدام پزشکان آموزش دیده خارجی نیست، اما خواهان شفافیت این روند است.

این یک مشکل دردناک است، به خصوص وقتی در سطح فردی به آن نگاه می کنیم. به عنوان مثال یکی از دوستان من در زیمبابوه بزرگ شد، در آفریقا به عنوان پزشک آموزش دید و سپس برای کار به کانادا مهاجرت کرد. او اکنون یک پزشک ماهر است که تاکنون به هزاران کانادایی خدمت رسانی کرده است.

هر چند او گاهی اوقات به آفریقا باز می گردد و به صورت موقت در سرزمین مادری خود به ارائه خدمات پزشکی می پردازد، با این وجود او همچنان معتقد است که در لاتاری مهاجرت برنده شده است؛ اتفاقی که برای بسیاری از هم میهنان او که به خدمات بهداشتی و درمانی نیاز دارند، رخ نمی دهد.

در نهایت به نظر می رسد تنها راهکار رفع این مشکل، رعایت اصول اخلاقی از جانب کشورهای ثروتمند است؛ کشورهایی که نفع آنها در این موضوع نهفته است!

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید