مقالاتمقالات سیاسی

نگاه بین المللی به کانادا پس از اولین قدم در جرم زدایی از مواد مخدر

با جرم زدایی از حمل میزان اندک مواد مخدر در بریتیش کلمبیا از سال آینده، کانادا نیز به جمع کشورهایی پیوست که در جهت کاهش مجازات مصرف مواد مخدر گام برداشته اند.

اما در حالی که بسیاری از کارشناسان این حوزه خواستار فراتر رفتن دولت از این حد و اقدام در جهت جایگزینی بازار سیاه با مراکز تامین مواد مخدر سالم برای مصرف کنندگان هستند، هنوز هیچ تجربه بین المللی مشابهی در دست نیست.

دولت فدرال هفته گذشته موافقت خود را با جرم زدایی از حمل حداکثر 2.5 گرم تریاک، کوکائین، متامفتامین و MDMA در بریتیش کلمبیا از 31 ژانویه سال آینده اعلام کرد؛ اقدامی که نشان دهنده تمایل به برخورد با مسله اعتیاد به عنوان یک بیماری است و نه یک جرم.

.

با این وجود، دولت هنوز درباره تامین مواد مخدر سالم برای مصرف کنندگان اظهار نظری نکرده و گفته می شود طرحی که در مجلس در این باره ارائه شده مورد استقبال نمایندگان قرار نگرفته است.

با این وجود، مدافعان این طرح معتقدند می توان، حداقل، مواد مخدر داروخانه ای را در سطح گسترده تری در اختیار مصرف کنندگان قرارداد. 

جاناتان کالکینز، کارشناس سیاست های مصرف مواد مخدر در پیتسبورگ می گوید تا کنون هیچ کشوری از این حد فراتر نرفته و درباره تامین کوکائین، فنتانیل و هروئین برای مصرف کنندگان فکر نکرده است. بنابراین در صورت اجرای این طرح، احتمالا سایر کشورها منتظر مشاهده نتیجه آن در کانادا خواهند ماند. اما کانادا چه درس هایی می تواند از جرم زدایی از حمل مواد مخدر در سایر کشورها بیاموزد؟.

بحران فنتانیل در استونی:

استونی در سال 2005 و همزمان با اوج گیری رونق بازار سیاه تولیدکننده فنتانیل غیر قانونی، از حمل مواد در این کشور جرم زدایی کرد. اما بدون داشتن هیچ گونه برنامه ای برای کاهش مخاطرات مصرف، این کشور در کوتاه ترین زمان به مرکز اوردوز اروپا تبدیل شد.

هرچند در سال 2017 تا حدود زیادی جلوی تولید فنتانیل گرفته شد، اما هنوز تبعات آن در این کشور قابل مشاهده است. آلجونا کورباتوا، رئیس مرکز پیشگیری از اعتیاد استونی می گوید: ما نه قادر به تامین مواد سالم بودیم، نه اتاق های مصرف ایمن داشتیم. او به مقامات کانادا توصیه می کند پیش از جرم زدایی از مواد مخدر، یک مدل قابل اتکا برای کاهش خطرات سوء مصرف پیش بینی کنند، که در این صورت به الگویی برای سایر کشورها نیز تبدیل خواهند شد.

مدل پرتغال:

در سال 2001 و در برابر اوج گیری بحران اوردوز در سال 2001، پرتغال اولین کشور در جهان بود که با جرم زدایی از مصرف مواد مخدر، به جای محاکمه دارندگان مواد مخدر، بر آموزش، درمان و کاهش خطرات تمرکز کرد.

با این وجود، نرخ اوردوز در این کشور در سال 2017 کمتر از یک چهارم میانگین اروپا بود. مقامات سلامت پرتغال در حال حاضر از نتیجه مدل خود راضی بوده و می گویند به جای توزیع مواد مخدر سالم، بر توسعه مکان های مصرف ایمن و نظارت بر مواد موجود در بازار تمرکز کرده اند.

جرم زدایی از مواد مخدر در آمریکا:

اگر کانادا می خواهد بداند جرم زدایی بدون تامین مواد سالم چه نتیجه ای در بر خواهد داشت کافی است به همسایه جنوبی خود نگاه کند.

در سال 2020 و به دنبال افزایش مرگ و میر ناشی از مصرف تریاک ناسالم، اورگون اولین ایالت در آمریکا بود که از حمل مواد مخدر جرم زدایی کرد. با این وجود، نرخ مرگ و میر در این ایالت همچنان تصاعدی باقی ماند.

ترا هرت، مدیر ائتلاف بهبود سلامت اورگون، ضمن اشاره به افزایش مواد مخدر مسموم در بازار آمریکا می گوید: صرف جرم زدایی از همراه داشتن مواد مخدر، از مرگ افراد بر اثر اوردوز جلوگیری نمی کند. او و همکارانش در حال حاضر به دنبال اجرای طرح ایجاد مکان های مصرف ایمن و کاهش مخاطرات مصرف هستند که می تواند در دراز مدت از سلامت افراد محافظت کند. او در این باره می گوید: فعلا با همین اقدامات کوچک به دنبال بهبود شرایط هستیم چون گاهی همین اقدامات کوچک تنها چیزی است که می توانی مردم را به انجام آن راضی کنی.

.

 

هرت که خودش در کانادا بزرگ شده منتظر است ببیند، با توجه به افزایش مواد مخدر ناسالم در بازار سیاه آمریکا و کانادا، آیا مقامات کانادایی حاضر به همراهی با خواسته کارشناسان در جهت تامین مواد سالم برای مصرف کنندگان خواهند شد یا خیر. او معتقد است در بحث درباره پیشگیری از مرگ ده ها و صدها نفر بر اثر مصرف مواد ناسالم، تامین مواد مخدر ایمن یکی از اولین و مهم ترین راهکارها محسوب می شود.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید