مقالاتمقالات اجتماعی

نژاد پرستی و زن ستیزی سیستماتیک در نیروی پلیس کانادا از زبان افسران  جان به لب آمده!

مارگوری هادسون، از بومیان کانادا، پس از سه سال اصرار از طرف یکی از افسران پلیس، تصمیم گرفت به نیروی پلیس کانادا بپیوندد. او در آزمون شرکت کرد و پذیرفته شد. هادسون می گوید: روزی که فرم های استخدامی را پر می کردم، مسئول استخدام به من گفت پذیرفته شدی، اما هیچ وقت استعفا نده چون مردم فکر می کنند به خاطر بومی بودن استعفا داده ای. هادسون در آن زمان متوجه حرف مسئول مافوق خود نشد اما پس از مدتی فهمید بومی بودن در نیروی پلیس به چه معناست. 

به روایت وبسایت استار، او بر خلاف شیوه معمول، به تنهایی و بدون نیروی پشتیبانی به صحنه جرم های قتل و جنایت اعزام می شد، به اندازه همکاران خود کار می کرد اما کمتر از همه حقوق می گرفت، و بارها پرونده اش برای گرفتن ترفیع درجه رد شد.

فشار محیط کار بر هادسون به حدی سنگین شد که او را دچار ناراحتی های جسمی کرد. مدتی در مرخصی به سر برد اما به درخواست نیروی پلیس، دوباره به کار بازگشت. تا اینکه بالاخره در مارچ 2009 تحملش از محیطی که آن را مسموم توصیف می کند سر آمد. هادسون می گوید: به این نتیجه رسیده بودم که دشمن من، نه خلافکاران و مجرمانی که سوگند مبارزه با آنها را خورده بودم، بلکه خود نیروی پلیس است. او سرانجام استعفا داد و در راه خروج از اداره پلیس، درجه های یونیفرم خود را کند و در سطل زباله انداخت.

تبعیض جنسی و نژادی در نیروی پلیس کانادا بر کسی پوشیده نیست و به رغم گزارشات فراوانی که در این باره نوشته و تایید شده است، تا کنون اقدام اساسی و موثری در جهت رفع آن از سوی دولت انجام نشده است. قاضی ماستر باستراش، در سال 2020 در گزارشی با عنوان رویاهای بر باد رفته، زندگی های فروریخته:   .

آثار ویرانگر آزار جنسی زنان در نیروی پلیس، به فرهنگ مسموم نیروی پلیس و پذیرفته بودن رفتارهای زن ستیزانه و همجنسگرا هراسانه در بین مقامات ارشد این سیستم اشاره کرده است.

ژانت مرلو، افسر پلیس در بریتیش کلمبیا و یکی از شاکیان یک پرونده آزار جنسی که چندین زن دیگر نیز در آن درگیر بودند، می گوید: این پرونده در حالی که می توانست نقطه عطفی در تغییر فرهنگ محیط کاری در نیروی پلیس باشد، با یک عذرخواهی و یک وعده توخالی برای بهتر شدن امور پایان یافت. و من و سایر شاکیانی که امروز باید شاهد تحولی اساسی در این سیستم می بودیم، همچنان مشغول مبارزه برای تحقق ابتدایی ترین تغییرات هستیم. مرلو که با انتصاب یک زن، یعنی برندا لاکی، به فرماندهی نیروی پلیس کانادا در سال 2018 نور امیدی در دلش روشن شده بود، ادامه می دهد به رغم برنامه های اصلاحی متعددی که او در ابتدا اعلام کرد، هنوز شاهد اقدام موثری در راستای مبارزه با تبعیض های جنسیتی و نژادی نیستیم.

مرلو درباره خاطرات خود از دوران کاری اش می گوید سرپرست او در نیروی پلیس بریتیش کلمبیا، یک عروسک بادی بزرگ عریان در اتاقش داشت که در شیفت های شب آن را باد می کرد و وقتی زنان واحد برای گذاشتن فایل های خود روی میز او به اتاقش مراجعه می کردند از آنها می خواست کنار عروسک بایستند تا هیکل آنها را مقایسه کند.

او همچنین می گوید بارها در لاکر خود اسباب بازی های جنسی با یادداشت های اغواگرانه پیدا کرده  بود. مرلو به خاطر می آورد اولین باری که حامله شده بود، وقتی درخواست مرخصی اش را روی میز سرپرست خود قرار داد، او سرش فریاد زد که باید اولویت های زندگی اش را تعیین کند و به او گفته بود باید ببیند می خواهد افسر پلیس باشد یا بچه پس بیاندازد. با وجود همه این آزارها، مرلو حدود 20 سال (از سال 1991 تا 2010) در نیروی پلیس خدمت کرد. او عاشق شغلش، مردم و خدمت کردن به آنها بود. اما آزارها علیه او روز به روز بیشتر شد به طوری که او حتی گزارش های روزانه اش را در ماشین می نوشت تا زمان کمتری را در اداره سپری کند. وقتی مرلو مشکلات خود را رسما به مقامات بالاتر گزارش داد اولین واکنش آنها انتقال او به شهری کوچک تر بود. به گفته مرلو، آنها می دانستند که او نمی تواند همسر و فرزندش را رها کند و به شهر دیگری برود بنابراین با این روش سعی کردند او را مجبور به سکوت کنند.

در نهایت، در سال 2010 فشار محیط کار بر روی روح و روان این افسر پلیس به حدی رسید که او به توصیه روانشناس از کار خود استعفا داد.

اما مرلو و هادسون تنها دو افسر از صدها افسر نیروی پلیس هستند که چنین تجارب تلخی را از سر گذرانده اند. تا کنون در مجموع 4 پرونده علیه نیروی پلیس توسط کارکنان و اعضای خود این سیستم در دادگاه تشکیل شده که نیروی پلیس کانادا موسوم به RCMP را محکوم به پرداخت غرامت های سنگین کرده است. نیروی پلیس تا کنون 145 میلیون دلار به عنوان خسارت و غرامت پرداخت کرده و احتمال محکومیت به پرداخت 2.3 میلیارد دلار دیگر نیز وجود دارد.

در حال حاضر، طرح C-20 در مجلس مراحل تصویب خود را می گذراند. در صورت تصویب این طرح، کمیته مستقلی تحت عنوان کمیسیون بررسی شکایت های عمومی تشکیل خواهد شد که نظارت بر نیروی پلیس و اداره خدمات مرزی کانادا را به عهده خواهد داشت. تفاوت اصلی این کمیسیون با نهاد نظارتی کنونی این است که هیچ یک از اعضای نیروی پلیس یا اداره خدمات مرزی اجازه عضویت در آن را نخواهند داشت. همچنین، توسط این نهاد برای پلیس و خدمات مرزی ضرب الجل رسیدگی به شکایت ها تعیین خواهد شد که در صورت عدم اقدام موثر در زمان تعیین شده، باید به این کمیسیون پاسخگو باشند.

مرلو که به تصویب این قانون بسیار امیدوار است می گوید: اکنون خود پلیس نیز دریافته است که با ادامه این وضع، از هم خواهد پاشید؛ پس یا باید اصلاحات را آغاز کند یا شاهد فروپاشی خود باشد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید