علم و دانش

نوشیدن الکل در ماه‌های پیش از بارداری چهره کودک را تغییر می‌دهد

هرچند تاثیر منفی مصرف الکل در دوران بارداری روی سلامت کودک کاملا محرز شده است، اما اطلاعات چندانی درباره آثار مصرف کم الکل – حتی پیش از بارداری – بر رشد صورت کودک وجود نداشت.

پروفسور گنادی روشچوپکین از مرکز پزشکی اراسموس در روتردام که هدایت این پژوهش را به عهده دارد، گفت که چهره به منزله آینه سلامت است که تندرستی کلی کودک را نمایان می‌کند. وی افزود: الکل بر رشد و سلامت کودکی که پیش از تولد در معرض آن قرار می‌گیرد، تاثیر نامطلوب می ‌گذارد، و چنانچه مادری به طور منظم مقدار زیادی الکل بنوشد، این کار به ناهنجاری جنینی ناشی از الکل (FASD) منجر می‌شود که در چهره کودک بروز می ‌کند.

دانشمندان برای انجام این پژوهش که در نشریه هیومن ریپروداکشن (Human Reproduction) منتشر شده است، از هوش مصنوعی (AI) برای تجزیه و تحلیل تصاویر سه بعدی حدود 5 هزار و 600 کودک 9 و 13 ساله‌ای استفاده کردند که بخشی از مطالعه‌ جاری مبتنی بر جمعیت زنان باردار و فرزندان آن ‌ها در هلند به ‌شمار می ‌روند. اطلاعات مربوط به مصرف الکل مادران این کودکان، از پرسشنامه‌هایی به دست آمد که این زنان اوایل، اواسط و اواخر دوران بارداری خود تکمیل کرده بودند.

سپس آن‌ها را به سه گروه تقسیم کردند: مادرانی که پیش از بارداری یا در طول دوران بارداری مشروب ننوشیدند، مادرانی که در طول سه ماه پیش از بارداری مشروب نوشیدند، اما به محض بارداری آن را کنار گذاشتند، و مادرانی که در دوران بارداری مشروب مصرف کردند؛ هرچند فقط در دوره سه ماهه نخست بارداری؛ پروفسور روشچوپکین گفت: چهره شکلی پیچیده است و تجزیه‌ و ‌تحلیل آن کاری دشوار محسوب می ‌شود. تصویربرداری سه‌ بعدی کمک زیادی می‌کند، اما انجام این کار به الگوریتم‌ های پیشرفته ‌تری نیاز دارد. برای این کار یک الگوریتم مبتنی بر هوش مصنوعی درست کردیم که تصاویر سه ‌بعدی با وضوح بالا از صورت می‌ گیرد و 200 ویژگی منحصر‌ به ‌فرد ایجاد می ‌کند در جست ‌و جوی ارتباط بین قرار گرفتن در معرض الکل پیش از تولد و تغییر احتمالی فرم صورت جنین، این تصاویر را تجزیه و تحلیل کردیم و برای نمایش ویژگی‌ های خاص چهره مرتبط با مصرف الکل مادران، نقشه‌ های حرارتی درست کردیم.

دانشمندان رابطه آماری معناداری بین مصرف الکل و شکل صورت در کودکان 9 ساله پیدا کردند – حتی اگر مادران هفته‌ای کمتر از 12 گرم الکل بنوشند، که معادل یک لیوان کوچک 175 میلی‌لیتری شراب یا 330 میلی‌لیتر آبجو است- شیانجینگ لیو، نویسنده ارشد این مطالعه که الگوریتم هوش مصنوعی را ساخت، گفت: هرقدر مادران الکل بیشتری مصرف ‌کرده بودند، تغییرات آماری مهم بیشتر بود.

متداول ‌ترین ویژگی‌ ها عبارت بودند از: بینی خوکی [سربالا بودن زیاد بینی]، بینی کوتاه، چانه بیرون ‌زده و برگشتگی پلک پایین به داخل.

هرچند ارتباط بین مصرف الکل و شکل صورت در کودکان بزرگ‌تر ضعیف‌تر است، و هیچ ارتباط چشمگیری در [فرم صورت] نوجوانان 13 ساله [با مصرف الکل مادران آن‌ها در دوران بارداری] یافت نشد، اما پژوهشگران هشدار دادند که این بدان معنا نیست که تاثیرات منفی آن روی سلامتی بدن نیز از بین رفته است.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید