مقالاتمقالات اجتماعی

نقدی بر کتاب شکنجه سفید اثر نرگس محمدی

به قلم جان سیمپسون – به خاطر نمی آورم هرگز کتابی خوانده باشم که با چنین کلمات نگران کننده ای آغاز شده باشد: «این پیشگفتار را در آخرین ساعات مرخصی، از خانه می نویسم. به زودی مجبور می شوم دوباره به زندانم برگردم. این بار به خاطر نوشتن کتاب شکنجه سفید گناهکار شناخته شدم». مارچ گذشته نرگس محمدی یکی از فعالان سیاسی برجسته ایرانی، به دلیل سکته قلبی و جراحی قلب، برای مدت کوتاهی از زندان آزاد شد. اکنون او دوباره زندانی است، محکومیت او شامل 80 ضربه شلاق و در مجموع بیش از 30 سال زندان است. بخشی از محکومیت او باید در سلول انفرادی سپری شود. او در کتاب خود می نویسد: «یک بار دیگر اعلام می کنم که این یک مجازات ظالمانه و غیرانسانی است. تا زمانی که این مجازات لغو نشود، آرام نخواهم نشست».

نرگس محمدی این کتاب را برعلیه سلول انفرادی نوشته است و در آن عمدتا تجربیات خود را به تصویر کشیده است، اما بخشی از کتاب نیز به سرگذشت 12 زن دیگری می پردازد که آنها نیز مانند نرگس محمدی بخش زیادی از محکومیت خود را در انفرادی می گذرانند. آنها پیشینه‌های مختلفی دارند و به خاطر موارد مختلفی که جمهوری اسلامی آنها را جرم می ‌داند زندانی شده اند. جرایمی مانند: بهایی یا صوفی بودن، گرویدن به دین مسیحیت، حمایت از مجاهدین خلق یا شرکت در جنبش های اعتراضی.

یکی از این زنان هنگامه شهیدی نام دارد. او به دلیل شکایت علنی از فساد قضایی به 13 سال زندان محکوم شد. او پس از آزادی از زندان در سال گذشته به دلیل حضور در سلول انفرادی همچنان تحت درمان است و هرگز نتوانسته به زندگی عادی برگردد. 

یکی دیگر از این افراد مرضیه امیری نام دارد. او یک روزنامه نگار است که به دلیل تلاش برای پیگیری سرنوشت گروهی از معترضان، زندانی شده است. او در جایی از کتاب می گوید: «من را به سلول انفرادی برگرداندند. در آن لحظه ترس عجیبی را تجربه کردم که هیچ شباهتی به ترس از بازجو و زندان نداشت. در واقع من از خودم می ترسیدم، زندگی اجتماعی بستر رشد و زندگی من است و این چیزی است که سلول انفرادی آن را از من می گیرد».

این در حالی است که رژیم ایران در حال حاضر با زندانیان به ویژه زنان، با خشونت بیشتری رفتار می کند. زیرا اکنون ایران دوره ای را تجربه می کند که به عقیده بسیاری از کارشناسان، یک انقلاب تاریخی است. 

نرگس محمدی نسبت به آنچه در خیابان های ایران می گذرد خوشبین است، او معتقد است ایرانی که از دل این انقلاب بیرون خواهد آمد، یک ایران پیشرفته و قابل احترام در سطح جهان است. او می گوید: «وقتی حکومت آیت الله ها به پایان برسد، شکنجه سفید و تمام انواع دیگر شکنجه محو خواهند شد. کاش آن روز را ببینم».

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید