مقالاتمقالات پزشکی

نشانه های اولیه زوال عقل در هنگام دوش گرفتن

 

بر اساس برآوردهای سرویس سلامت ملی انگلستان، انتظار می ‌رود تا سال 2030 حداقل یک میلیون بریتانیایی درگیر زوال عقل شوند، به همین دلیل توجه به علائم اولیه این بیماری بسیار مهم است.

هر چند در حال حاضر هیچ درمانی برای زوال عقل وجود ندارد، اما تشخیص زودهنگام این بیماری، رشد آن را کند می‌ کند، از این رو ممکن است فرد برای مدت طولانی‌ تری بتواند عملکرد ذهنی خود را حفظ کند.

همانطور که به احتمال زیاد می ‌دانید، ضعف در هنگام بالا رفتن از پله‌ ها و پیاده ‌روی، می ‌تواند نشانه ‌ای از علائم اولیه بیماری آلزایمر باشد.

اکنون نتایج مطالعه محققان دانشگاه شیکاگو نشان می ‌دهد که حتی برخی از علائم این بیماری ممکن است در هنگام دوش گرفتن در حمام ظاهر شوند.

محققان این دانشگاه می‌ گویند که کاهش سریع حس بویایی فرد در یک دوره از شناخت طبیعی، جز علائم اولیه بیماری آلزایمر است. چون نشان دهنده کاهش حجم ماده خاکستری مغز در مناطق مربوط به بویایی و حافظ است که یکی از علائم بیماری آلزایمر است.

به همین دلیل است که عدم درک بوی رایحه مواد شستشو مانند شامپو و صابون و عدم درک بوی غذاها می ‌تواند یک شاخص اولیه زوال عقل باشد.

جیانت پینتو نویسنده ارشد این مطالعه و استاد جراحی در دانشگاه شیکاگو در این باره گفت: «این مطالعه نشان می‌ دهد که کاهش سریع در حس بویایی فرد، نشانگر بارزی است از آنچه که در مناطق خاصی از مغز اتفاق می‌ افتد. 

ما در این مطالعه توانستیم نشان دهیم که حجم و شکل ماده خاکستری مغز در مناطق مسئول بویایی و مرتبط با حافظه، همزمان با کاهش سریع حس بویایی افراد، کوچک تر می شود».

دکتر پینتو می گوید که این فقط یکی از علائم فراوان آلزایمر است. او در ادامه گفت: «ما باید در مطالعات خود همه عوامل خطرناک در مورد آلزایمر از جمله اثرات رژیم و ورزش را نیز در نظر بگیریم و فقط به این نشانه بسنده نکنیم. 

حس بویایی و تغییر در احساس بو، باید یکی از مولفه های مهم در زمینه مجموعه از عواملی باشد که ما معتقدیم بر سلامت و پیری مغز تاثیر می گذارند».

برخی دیگر از نشانه ‌های اولیه بیماری آلزایمر عبارتند از:

  • تلاش برای شناخت زمان یا عدم توانایی خواندن یک ساعت آنالوگ
  • تغییر در خلق و خوی افراد
  • تلاش برای یافتن کلمات یا نام های مناسب
  • از دست دادن بینایی
  • مشکلات حسی، مانند عدم درک عمیق، شنیدن صداهای بلند یا تغییر در حس طعم یا بو
  • توهم

سرویس سلامت ملی انگلستان به افراد پیشنهاد می کند که در صورت تجربه چنین علائمی، بلافاصله با پزشک مشورت کنند.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید