مقالاتمقالات اجتماعی

نشانه‌های داشتن خانواده‌ای با رفتارهای ناهنجار!

هیچ چیز مثل خانواده نیست. اعضای خانواده تنها کسانی هستند که در خوشی ها و ناخوشی های زندگی ما را همراهی می کنند و هیچ وقت ما را تنها نمی گذارند. اما گاهی اوقات مشکل اینجاست که اعضای برخی خانواده ها هیچ ارتباطی با تعریف سنتی خانواده ندارند و به جای اینکه همراه فرد باشند، بار اضافی بر دوش او می شوند.

چه بخواهیم قبول کنیم و چه نه، حقیقت این است که اعضای خانواده خصوصا والدین، تاثیر بسیار زیادی بر کودکان خود می گذارند. اما گاهی اوقات والدین به جای اینکه رفتارهای درست و ارزش های انسانی را به فرزندان خود مننقل کنند، رفتارهای منفی مانند عزت نفس پایین، اضطراب و ناتوانی در نشان دادن احساسات را به آنها انتقال می دهند. گاهی اوقات حتی شرایط از این هم بدتر می شود و یکی از والدین با خودخواهی یا بی تفاوتی خود، تاثیر بسیار منفی بر رشد کودک می گذارد. 

کودکانی که با این موقعیت مواجه می شوند، یا از خود انتقاد می کنند و یا احساس تنهایی یا درماندگی شدید را تجربه کنند. در برخی موارد، آنها با مسایل روحی یا روانی بزرگ می شوند و این مشکلات در تار و پود وجود آنها ریشه می دوانند. اما چگونه می توان تشخیص داد که فردی در یک خانواده ناهنجار زندگی می کند و شاید زمان آن رسیده که حداقل برای مدتی خانواده خود را ترک کند. نشانه های زیر در این زمینه به شما کمک می کنند.

نشانه های یک خانواده ناهنجار

  • شما ترس ذاتی از کنترل شدن دارید

در بیشتر روابط ناهنجار، یکی از طرفین رابطه با تحت کنترل قرار دادن طرف مقابل، عملا از احساسات او سوء استفاده می کند. در این صورت فرد آسیب دیده احساس می کند که دیگر نمی تواند به دیگران اعتماد کند و همین باعث می شود که فرد هیچ گاه نتواند روابط سالمی با دیگران برقرار کند. 

  • اعتماد به افراد یا شرکت در تعاملات اجتماعی برای شما دشوار است

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم، محیطی که در آن متولد شده‌ یا در آن بزرگ شده ‌اید، تاثیر زیادی بر رفتارهای شما دارد. به همین دلیل افرادی که در خانواده های نامناسب یا پرتنش بزرگ می ‌شوند، ممکن است سوء استفاده عاطفی را تجربه کنند. این افراد معمولا نمی توانند به دیگران اعتماد کنند یا در تعاملات اجتماعی مختلف شرکت کنند.

معمولا وقتی افراد بدون حمایت خانوادگی لازم بزرگ می شوند و یا همیشه احساس می کنند که باید مراقب خود باشند، چیزی در وجودشان نهادینه می شود که مقابله با آن بسیار سخت و دشوار است؛ زیرا برای آنها اعتماد به دیگران و پذیرش آنها بسیار دشوار است.

  • پذیرش شکست برای شما سخت است

وقتی از دوران کودکی به شما گفته می شود که شما خوب نیستید و از دیگران کم دارید، کم کم احساس بی ارزشی و ناامیدی می کنید. از طرف دیگر برخی خانواده ها از فرزندان خود، خواسته های فراوانی دارند و چون کودکان نمی توانند این خواسته ها را اجابت کنند، با تنبیه و تحقیر خانواده های خود روبرو می شوند و این سرزنش، اوضاع را بدتر می کند.

  • همیشه احساس اضطراب می کنید

اختلالات اضطرابی جزء اختلالات روانی هستند که امروزه بیش از پیش، جامعه مدرن را تحت تاثیر قرار می دهند. عواملی مانند آسیب های روانی و جسمی، بی ثباتی خانواده و فقدان امنیت، باعث تشدید این اختلالات می شوند. به همین دلیل کودکانی که در خانه ‌های پرمخاطره بزرگ می ‌شوند، ممکن است دچار اختلالات اضطرابی شوند و احساسات منفی مانند نگرانی، اضطراب، تحریک ‌پذیری و بی ‌قراری را تجربه کنند.

  • همیشه در کنار والدین خود احساس درماندگی می کنید

کودکانی که در چنین خانواده هایی بزرگ می شوند، همیشه احساس می کنند که نمی توانند انتظارات والدین خود را برآورده کنند. اگر شما هم چنین احساسی دارید، به احتمال زیاد با والدین ناهنجار بزرگ شده اید. والدین ناهنجار همیشه به دنبال کنترل فرزندان خود و فرمان دادن به آنها هستند، مهم نیست که آنها چند سال دارند. آنها معمولا با فرزندان شان مانند یک نوزاد درمانده که هر لحظه به کمک آنها نیاز دارد، برخورد می کنند. حتی اگر فرزندان این افراد در برابر خواسته های آنها مقاومت کنند، آنها به گونه ای جانبدارانه با موضوع برخورد می کنند و در نهایت همه چیز را به نفع خودشان مصادره می کنند. 

 

نشانه هایی که نشان می دهند تاثیر خانواده ناهنجار بر روی شما در حال از بین رفتن است

در صورتی که نشانه های زیر را تجربه کنید، این بدان معنی است که کم کم تاثیر منفی خانواده بر روی شما کمرنگ و کمرنگ تر می شود.

  • دیگر خود را سرزنش نمی کنید

اگر هر گاه که اشتباهی مرتکب شدید، فورا خود را سرزنش نمی کنید و سعی می کنید با آن اتفاق منطقی برخورد کنید، خوشحال باشید. چون این نشان می دهد که شما کم کم آن روزهای سخت را به فراموشی سپرده اید.

  • اعتماد به نفس شما در حال افزایش است

اگر کم کم به این نتیجه رسیده اید که دیگر چندان روی تصمیمات خود حساس نیستید و تصمیمات نادرست، شما را آزار نمی دهد، خبر خوب این است که اعتماد به نفس شما در حال افزایش است. در این صورت شما می توانید احساسات خود را بدون نگرانی در مورد واکنش دیگران، بیان کنید. 

این نشانه ها خبر خوبی هستند، پس سعی کنید آنها را دست کم نگیرید.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید