مقالاتمقالات اجتماعی

نرخ طلاق در حال کاهش است: کانادایی ها استطاعت طلاق گرفتن را ندارند! 

پیش ‌فرض ‌های رایج باعث می ‌شود باور کنیم که نیمی از افرادی که ازدواج می ‌کنند در نهایت طلاق می‌ گیرند، اما این پیش فرض در کانادا مصداق ندارد. گزارش اخیر موسسه  Vanier نشان می دهد که میزان طلاق در کانادا از اوایل دهه 1990 کاهش یافته است و در سال 2020 به پایین ترین حد یعنی 5.6 مورد در هر 1000 زوج رسیده است. در آن سال، حدود 43000 طلاق در کانادا ثبت شد که کمترین میزان از سال 1973 است.

این گزارش خاطرنشان می ‌کند که بخشی از کاهش به دلیل همه‌ گیری کووید-19 بوده است، زیرا قرنطینه‌ ها باعث اختلال و تاخیر در روند رسیدگی به درخواست ها در دادگاه شد. این کاهش همچنین می تواند به دلیل پیر شدن جمعیت کشور باشد، زیرا احتمال طلاق نزد زوج های مسن پایین تر است. پایین بودن نرخ طلاق می تواند یک دلیل دیگر نیز داشته باشد و آن عدم تمایل جوانان به ازدواج است. در سال 2020، تنها 98355 ازدواج در کانادا ثبت شد که کمترین میزان از سال 1938 به این سو بود. 

سوال: چرا ازدواج های کانادایی کمتر به طلاق ختم می شود؟ 

جواب: چون طلاق گران است! 

بخش بزرگی از کاهش نرخ طلاق هزینه زندگی در کانادا می باشد. آیا فردی که تنها نان آور خانواده است، می تواند از عهده هزینه های قانونی طلاق که به طور متوسط حدود 18 هزار دلار است برآید و پس از آن مخارج دو خانواده را متقبل شود؟ 

برای مثال یک کارگر خرده فروشی در اوایل دهه 50 عمر، با حقوق متوسط سالانه 73 هزار و 793 (معادل ماهانه 4619 دلار) را در نظر بگیرید. 

مسکن در کانادا بسیار گران است. اکنون برای فردی با حقوق متوسط، دریافت وام مسکن (به تنهایی) بسیار دشوار است. بنابراین این فرد و همسر  سابقش پس از طلاق و تقسیم دارایی (از جمله پول فروش خانه) احتمالا مستاجر مادام العمر خواهند بود. با توجه به اجاره بسیار بالای آپارتمان در شهرهای بزرگ کانادا، تامین هزینه مسکن دو خانواده بسیار دشوار خواهد بود.  

اگر هزینه های غذا، آب و برق و رفت و آمد را اضافه کنیم، می بینیم هزینه اداره دو خانواده جداگانه بسیار سنگین تر خواهد بود و این بدون در نظر گرفتن هزینه های غیرضروری مانند تفریح و سرگرمی و هزینه های غیرمنتظره است. 

با اینکه تورم در کانادا کاهش یافته، اما هیولای تورم هنوز رام نشده است. ارزش دلار کانادا نیز چندان امیدوارکننده نیست و تاثیر آن بر قیمت کالاهای وارداتی قابل توجه است. 

بسیاری از زوج های کانادایی، علیرغم تنش و اختلاف در زندگی زناشویی به اجبار در کنار یکدیگر می مانند. مراحل طلاق، فروش خانه مشترک، تقسیم دارایی ها و هزینه های قانونی می تواند جدایی را غیرممکن کند. 

اگر زوجین هر دو شاغل باشند، مجبور خواهند شد هزینه اضافی مراقبت از فرزندان را بپردازند که حدود 714 دلار در ماه بر هر فرزند می باشد. 

امروزه در کانادا، تعداد کمی از شهروندان پس انداز کافی برای برخورداری از سبک زندگی دلخواه در دوران بازنشستگی را دارند و اکثریت سالمندان مجبورند تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنند. 

واقعیت این است که کانادایی ها کمتر طلاق می گیرند و دلیل آن به ترس از تنهایی، از هم پاشیدن خانواده یا انگ اجتماعی محدود نمی شود. آنها بیشتر نگران ضربه مالی و تغییر در سبک زندگی می باشند که پس از جدایی اجتناب ناپذیر است. 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید