اخباراخبار کانادا

نرخ بهره بالا و عرضه کم مسکن، بازار املاک و مستغلات کلانشهر تورنتو را در تنگنا قرار داده اند

جیسون مرسر، تحلیلگر ارشد بازار در هیئت املاک منطقه ای تورنتو (TRREB)معتقد است که تأثیر کمبود عرضه مسکن و افزایش جمعیت تورنتو، در میان مدت تا بلند مدت باعث افزایش فشار بر قیمت مسکن می شود.

مرسر در ادامه گفت: «افزایش هزینه‌های استقراض در سال جاری، سال آینده نیز بازار مسکن را تحت تاثیر قرار خواهد داد و به عبارتی باعث افزایش قیمت مسکن می شود. اما تنها این نیست، در طرف مقابل ما همچنان شاهد افزایش شتاب رشد جمعیت به دلیل مهاجرت خواهیم بود.

تمام این خانواده های جدید به مکانی برای زندگی نیاز خواهند داشت، چه این مکان استیجاری باشد و چه تملکی، به هر حال این افزایش تقاضا باعث افزایش هزینه مسکن در تورنتو خواهد شد».

افزایش نرخ بهره بانک مرکزی کانادا (BOC) به 4.5 درصد در اوایل ماه دسامبر، باعث افزایش هزینه ها برای خریداران مسکن شده است.

براساس گزارش ها فروش خانه در ماه نوامبر در مقایسه با مدت مشابه در سال 2021 به میزان قابل توجهی کاهش یافته است و این نشان دهنده تاثیر منفی افزایش نرخ بهره بر خرید و فروش املاک و مستغلات است.

مرسر معتقد است که پیامدهای افزایش نرخ بهره احتمالا تا پایان سال 2023 و پس از آن ادامه خواهند یافت. از طرفی فشار نزولی که بر قیمت خانه ها در کلانشهر تورنتو در ماه های ابتدایی سال 2022 مشاهده شد، کاهش یافته است. زیرا بازار اجاره در حال رشد است و افزایش دو رقمی اجاره بها را به همراه داشته است.

اما دولت ها همچنان بر این باورند که کمبود عرضه مسکن، عامل اصلی افزایش قیمت ها است.

انتاریو برای مقابله با افزایش بی رویه قیمت مسکن، مالیات سفته بازان داخلی را افزایش داده است، از طرفی دولت کانادا از اول ژانویه به مدت دو سال، خرید املاک و مستغلات مسکونی در کانادا را برای خارجی ها ممنوع اعلام کرده است.

مرسر معتقد است که هر چند این اقدامات برای محدود کردن سرمایه‌گذاری خارجی، ممکن است تاثیرات اولیه ای داشته باشد، اما در بلند مدت هیچ تاثیر قابل توجهی نخواهند داشت.

مرسر گفت: «ما در دهه گذشته شاهد افزایش عرضه مسکن متناسب با رشد جمعیت نبوده ایم. این در حالی است که انتظار می رود جمعیت شهر تورنتو روز به روز افزایش یابد. به همین دلیل هدف ما باید این باشد که علاوه بر افزایش عرضه مسکن، شانس انتخاب مسکن را نیز افزایش دهیم. در حال حاضر در بازار املاک تورنتو فقط برج های آپارتمانی و خانه های تک واحدی گران قیمت عرضه می شوند که هیچ کدام نمی توانند نیازهای در حال تغییر ساکنان این شهر را برآورده کنند».

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید