مقالاتمقالات اجتماعی

نحوه نگهداری گیاهان آپارتمانی برای مدت طولانی!

 

بسیاری از گل‌ ها و گیاهان می ‌توانند در صورت مراقبت صحیح، سال ‌ها همدم صاحبان خود باشند و نسل‌ ها با اعضای یک خانواده زندگی کنند.

 

بسیاری از افراد فکر می‌ کنند که تنها راهکار ممکن برای دوام آوردن گیاهان آپارتمانی، جلوگیری از مرگ آنهاست. در حالی که مراقبت صحیح، تنها کلید داشتن گل ‌های آپارتمانی سالم و سرزنده است.

لیزا الدرد اشتاینکوپف بنیانگذار Houseplant Guru و نویسنده کتاب «راهنمای جامع مراقبت از گیاهان آپارتمانی» در این باره می گوید: «برای من آرامش بخش است که بدانم گلدانی را دارم که مادرم از آن مراقبت کرده است. هر بار که به این گل آب می دهم، به یاد او می افتم».  

اشتاینکوپف یک سرخس بوستون از مادرش به ارث برده که در عکس‌ های خانوادگی دهه 1960 او دیده می شود. مادرش در ابتدا این گلدان را به عنوان هدیه عروسی دریافت کرد. اکنون این گلدان بعد از مرگ مادرش به او به ارث رسیده است. لیزا نیز در هنگام ازدواج دخترش یک شاخه از این گلدان را به او هدیه داد.

جاستین هنکوک که یک پرورش دهنده گیاهان آپارتمانی در فلوریدا است، درباره عمر گیاهان آپارتمانی می گوید: «هر گیاهی که در فضای بسته قرار دارد، اگر تحت شرایط خوبی و بدون استرس و مشکل نگهداری شود، این پتانسیل را دارد که سال ها یا دهه ها زندگی کند». 

او معتقد است گیاهانی که از نسلی به نسل دیگر منتقل می شوند، ذاتا دوام بالایی دارند و با شرایط مختلف سازگاری دارند.

اشتاینکوپف خاطرنشان می‌ کند که سرخس ‌ها معمولا دوام بالایی ندارند، زیرا آنها بدون آبیاری مکرر با مشکل مواجه می ‌شوند. با این وجود او با قرار دادن یک گلدان سرخس در کنار پنجره ای رو به شرق، توانست این گلدان را در تمام طول سال سرزنده نگه دارد.

یکی از کلیدهای اصلی مراقبت مناسب از گیاهان آپارتمانی، آشنایی با نوع آنها و نکاتی است که باید برای نگهداری از هر نوع خاص گل رعایت کنید. 

پس اگر به دنبال یک گیاه آپارتمانی هستید که چندین دهه در کنار شما زندگی کند، پیشنهاد می کنم که حتما تا انتهای این مطلب با ما بمانید.

کروتون

گلدان های کروتون تا زمانی که نور زیادی دریافت کنند می توانند مدت زیادی زنده بمانند و برخی از غفلت ها را تحمل کنند. هنکوک می‌ گوید: «کروتون‌ ها به لطف برگ ‌های ضخیم‌ شان نسبت به آب زیاد یا خیلی کم، بسیار سخاوتمند هستند. با این وجود آنها در فضاهای داخلی کم نور آسیب می ‌بینند، به خصوص اگر آبیاری آنها منظم نباشد.

این گیاهان به خاک حاصلخیز، با زهکشی خوب و در عین حال مرطوب نیاز دارند. پس فقط زمانی آنها را آبیاری کنید که یک اینچ بالای خاک خشک شود. کروتون ها دمای گرم و نور خورشید را ترجیح می دهند؛ پس سعی کنید اگر هوا زیاد سرد نیست، آنها را نزدیک پنجره قرار دهید».

کاکتوس تعطیلات

کاکتوس تعطیلات اصطلاحی است که برای توصیف چندین گونه کاکتوس که در تعطیلات شکوفا می ‌شوند مورد استفاده قرار می گیرد، مانند کاکتوس شکرگزاری (Schlumbergera truncata)، کاکتوس کریسمس (Schlumbergera bridgesii) و کاکتوس عید پاک (Schlumbergera gaertneri). هنکوک می‌گوید: «آنها بر خلاف سایر کاکتوس ‌ها، رطوبت بالا و نور روشن، اما فیلتر شده را دوست دارند. برای اینکه آنها را سال ها زنده نگه دارید، باید از آبیاری بیش از حد آنها خودداری کنید؛ چون خاک خیس می تواند منجر به پوسیدگی ریشه این گل ها شود».

گیاه یشم

گیاهان یشم که به درختان دوستی، شانس یا پول معروف است، در اصل کاکتوس هایی هستند که در نور خورشید رشد می کنند. هنکوک می‌ گوید: «یک طاقچه‌ رو به شرق یا غرب، معمولا بهترین مکان برای دریافت بیشترین نور خورشید است. این گیاهان می توانند چندین دهه دوام بیاورند و به همین دلیل تا حد زیادی غفلت را تحمل می کنند. در واقع آنها به دلیل توانایی خود برای زنده ماندن با آبیاری حداقل یک ‌بار در ماه، معروف هستند».

سرئوس شب شکوفه

هنکوک می گوید: «سرئوس شب شکوفه می تواند برای چندین دهه در داخل یا خارج از خانه رشد کند، به شرطی که نور و رطوبت کافی داشته باشد. همانطور که از نام آن پیداست، این گیاه در شب گل هایی با عمر کوتاه تولید می کند که در صبح می میرند. آنها می توانند چندین بار در هر فصل رشد شکوفا شوند. این گل زمانی بهترین حالت را دارد که تابستان در خارج از خانه باشد، به این دلیل که در این زمان بیشترین نور ممکن را دریافت می کند. من اگر بخواهم یکی از این گلدان ها را داشته باشم، آن را کنار یک پنجره بزرگ یا درب پاسیو قرار می دهم تا نور مورد نیاز خود را دریافت کند».

گل گندمی

گل گندمی به طرز عجیبی می تواند غفلت و بی توجهی را تحمل کند. آنها دارای ریشه های غده ای و ضخیم هستند که رطوبت را ذخیره می کنند، به همین دلیل می توانند تا حد زیادی در برابر بی آبی دوام بیاورند. هنکوک می‌ گوید: «هر جا نور کافی وجود داشته باشد، به گونه ای که بتوانید بدون نیاز به روشن کردن نور اضافی در روز، روزنامه یا کتاب بخوانید، آنجا مکان مناسبی برای نگهداری گل گندمی است».

حتی اگر می ترسید که گل گندمی شما از بین برود، می توانید با تکثیر، آن را زنده نگه دارید. هنکوک در پایان گفت: «این گیاه، گیاهچه های کوچک زیادی تولید می کند، کافی است فقط یک گیاهچه را بچینید و آن را در یک گلدان دیگر بگذارید و لذت آن را ببرید».

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید