مقالاتمقالات پزشکی

ناخن های شما در مورد سلامتی تان چه می گویند؟  

متخصصین پوست معتقدند که وضعیت ناخن ها نشانه ای از وضعیت سلامتی فرد است. آنها معتقدند که افراد باید هر ماه وضعیت ناخن های خود را چک کنند.

احتمالا برای شما هم پیش آمده که ناخن هایتان کبود یا برآمده شده باشند.

پزشکان معتقدند که اینها می توانند علائم هشدار دهنده بیماری های سختی مانند آرتریت، التهاب و در موارد شدید سرطان باشند.

در ادامه این مطلب بیشتر با نظرات دو پزشک متخصص پوست در این زمینه آشنا خواهیم شد.

دکتر شاری لیپنر از دانشگاه کورنل نیویورک معتقد است که وضعیت ناخن ها مانند چراغ هشداری است که به ما چیزهای زیادی می گوید.

 

آیا ناخن کبود نشانه سرطان است؟ 

بسیاری از ما با کبودی زیر ناخن‌ هایمان مواجه می شویم، اما خیلی کم پیش می آید فکر کنیم که این کبودی ممکن است نشان دهنده یک خبر ناخوشایند باشد. هر چند خیلی کم احتمال دارد که کبودی ناخن نشانه سرطان باشد.

در پزشکی به سرطان پوست که در زیر ناخن ها رخ می دهد، ملانوم زیر ناخنی می گویند. در این صورت یک نقطه سیاه یا تیره رنگ زیر ناخن به وجود می آید که از بین نمی رود.

دکتر کریستین کو متخصص پوست در دانشگاه ییل در این باره گفت: «در اکثر افراد آسیب فیزیکی باعث کبودی ناخن ها می شود. اما اگر فکر می‌کنید ناخن شما هیچ آسیبی ندیده و لکه سیاه بی دلیل زیر ناخن شما پخش شده است، باید به ماجرا مشکوک شوید».

در حالت عادی زمانی که یک کبودی زیر ناخن فرد به وجود می آید، با گذشت زمان و رشد ناخن، رنگ محل لکه به حالت طبیعی برمی گردد. اما در صورتی که فرد به سرطان ملانوم مبتلا شده باشد حتی با گذشت زمان نیز رنگ طبیعی ناخن های او برنمی گردد.

سرطان های پوست زیر ناخن معمولا به صورت یک رگه تیره نواری در سراسر ناخن ظاهر می شوند که ماندگار هستند و از بین نمی روند. گاهی اوقات بیماران این کبودی را با یک نوار رنگی، اشتباه می گیرند.

سرطان های پوست زیر ناخن نسبتا نادر هستند و حدود سه درصد از کل موارد سرطان پوست ثبت شده در ایالات متحده را شامل می شوند، این سرطان ها اگر زود تشخیص داده شوند، قابل درمان هستند.

 

رگه های قرمز ناخن ممکن نشانه اولیه عفونت قلبی باشند :

گاهی اوقات افراد رگه ‌های قرمز کم رنگ یا قهوه ‌ای را روی قسمتی از ناخن خود مشاهده می کنند.

هر چند شاید این رگه ها در اثر آسیب دیدگی به وجود آمده باشند، اما بهتر است نسبت به آنها بی تفاوت نباشید.

پزشکان هشدار می ‌دهند که ممکن است این رگه ها اولین علائم هشداردهنده یک بیماری خطرناک قلبی به نام اندوکاردیت عفونی باشند که در آن میکروارگانیسم‌ ها دریچه‌ های قلب را آلوده می ‌کنند.

در این بیماری عفونت زمانی اتفاق می افتد که باکتری ها یا سایر میکروب ها وارد جریان خون شده و به قلب می روند. بعدها این باکتری ها می تواننند به دریچه های قلب حمله کنند و باعث التهاب جدار داخلی اندام شوند.

درد قفسه سینه در حین تنفس، تنگی نفس و درد مفاصل و عضلات از دیگر علائم این بیماری هستند.

 

حفره دار شدن ناخن ها نشانه ای از آرتریت است

اغلب تصور می شود که ایجاد حفره در ناخن ها، پوسته پوسته شدن آنها و جدا شدن آنها از پوست زیرشان، به دلیل عفونت باکتریایی یا قارچی است.

اما متخصصان پوست معتقدند در برخی موارد این علائم، نشان دهنده آرتریت هستند.

در افرادی که از پسوریازیس رنج می برند، نقص سیستم ایمنی باعث التهاب می شود و این التهاب خود را به صورت خشکی و پوسته پوسته شدن پوست نشان می دهد.

حدود 40 درصد از افراد مبتلا به پسوریازیس به آرتریت نیز مبتلا هستند. در صورت رسیدن پسوریازیس به ناخن ها این نسبت به 80 درصد افزایش می یابد.

گاهی اوقات تنها ناخن های فرد تحت تاثیر پسوریازیس قرار می گیرند و این بیماری تاثیری روی پوست بدن فرد نمی گذارد. در این صورت تشخیص بیماری برای پزشک سخت می شود.

دکتر لیپنر در این باره گفت: «اگر شما پسوریازیس ناخن دارید، به احتمال زیاد به بیماری مفاصل نیز مبتلا هستید. آرتریت پسوریاتیک به مفاصل آسیب می رساند، از این رو باید این نشانه ها را جدی بگیرید و به فکر درمان این بیماری باشید».

این بیماری ها و ده ها بیماری مشابه که از طریق ناخن ها آشکار می شوند، نشان می دهند که نباید نسبت به وضعیت ناخن های خود بی تفاوت باشیم و به راحتی از کنار وضعیت غیر عادی ناخن های خود بگذریم.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید