مقالاتمقالات اقتصادی

ناامیدی یک میلیون کانادایی پس از دریافت نامه بازپرداخت کمک های CERB 

اداره مالیات ارسال نامه هایی مبنی بر بازپس گرفتن حمایت های مالی دوران پاندمی را از کانادایی هایی که واجد شرایط محسوب نمی شدند آغاز کرده است. اما کسی نمی داند چرا دولت درست زمانی را که اکثر مردم با بحران عدم قدرت خرید دست به گریبان هستند برای پس گرفتن کمک های مالی اش انتخاب کرده است. در شرایطی که مردم با فشار تورم و تهدید رکود اقتصادی مواجهند، دریافت نامه بازپرداخت از طرف اداره مالیات برای خانواده های کم درآمد چیزی جز ناامیدی و دلسردی به همراه ندارد. 

اما استپوس، مادر دو فرزند، که شغل فروشندگی خود را در دوران پاندمی از دست داد. او می گوید: در آخر ماه پولی باقی نمی ماند که بخواهم 2000 دلاری را که دریافت کرده بودم پس بدهم؛ پولی که حتی متوجه نشدم چطور هزینه شد.

لیلا سارنگی، مدیر بخش اقدامات اجتماعی سرویس خانواده در تورنتو، ضمن درخواست بخشودگی بدهی خانواده های کم درآمد، می گوید: ما درباره خانواده هایی حرف می زنیم که هیچ وقت از تمکن مالی برخوردار نبوده اند. بسیاری از این افراد برای بازپرداخت بدهی خود به اداره مالیات یا از مراکز مذهبی درخواست کمک می کنند و یا با توسل به کردیت لاین، مجبورند زیر بار بدهی بیشتری بروند. سارنگی ادامه می دهد حمایت های مالی دولت در حساب بانکی این افراد جا خوش نکرده بلکه خرج هزینه تحصیل فرزندان از خانه و یا پرداخت اجاره شده است. 

طبق داده های اداره آمار، اقلیت های نژادی به ویژه زنان بیشترین دریافت کنندگان کمک های دولتی در دوران پاندمی را تشکیل می دادند.

به نوشته وبسایت استار، اداره مالیات کانادا شرایط دشوار فعلی مردم را برای بازپرداخت بدهی تصدیق کرده و اعلام کرده است در این شرایط سخت خود را متعهد به حمایت از مردم می داند. به گفته سخنگوی اداره مالیات، افرادی که فعلا توان بازپرداخت بدهی خود را ندارند می توانند برای به تعویق انداختن آن درخواست دهند که اداره مالیات پس ارزیابی شرایط خانواده، در صورتی که مشاهده کند بازپرداخت بدهی مانع از برخورداری خانواده از نیازهای اولیه مانند مسکن، خوراک، پوشاک، هزینه های پزشکی یا پرداخت قبوض می شود، با این تعویق موافقت خواهد کرد.

.

البته به نظر می رسد این اداره معیاری برای شرایط سخت اقتصادی تعریف نکرده و قرار است در هر مورد با توجه به شرایط خاص فرد یا خانواده تصمیم گیری کند.

در حال حاضر، بیش از یک میلیون کانادایی نامه بازپرداخت همه یا بخشی از حمایت های مالی دولت در دوران پاندمی تحت عنوان CERB را دریافت کرده اند.

وبسایت استار در گفتگو با سه نفر از این افراد تصویر نومیدانه زندگی پرهزینه پسا پاندمی را برای خانواده های کم درآمد ترسیم می کند.

ماتیاس وارتون یکی از این افراد است، او که فقط نامه بازپرداخت را دریافت کرده اما هنوز مبلغ آن برایش مشخص نشده، نگران است که مبادا دولت بخواهد همه کمک هایی را که طی 5 ماه استفاده از این برنامه دریافت کرده است، پس بگیرد. به گفته وارتون، این مبلغ برای او بسیار سنگین خواهد بود. او که در شروع پاندمی بیکار بود، از این کمک ها برای پرداخت هزینه های سال آخر تحصیلات خود استفاده کرد. وارتون می گوید: نمی توان تصور کرد دولت زمانی همه را به استفاده از یک برنامه حمایتی تشویق کند و مدتی بعد، کمک ها را پس بگیرد.

امیلی دوری، یکی دیگر از کسانی که نامه بازپرداخت را از اداره مالیات دریافت کرده نیز این وضعیت را بسیار ناامید کننده می داند: اصلا منصفانه نیست؛ در آن زمان دولت همه را ترغیب می کرد اگر به حمایت مالی نیاز دارند در این برنامه ثبت نام کنند. دوری که تا کنون 1000 دلار از این بدهی را پس داده می گوید برای پرداخت بقیه بدهی باید از وام دانشجویی استفاده کند و در واقع از نظر مالی به عقب برگردد. او ادامه می دهد: می دانستم که باید مالیات بهره مندی از این کمک ها را بپردازم اما اصلا فکر نمی کردم مجبورم کنند همه آن را پس بدهم. دوری که می گوید اگر چنین وضعیتی را پیش بینی می کرد، هرگز برای دریافت حمایت های دوران پاندمی اقدام نمی کرد، تاکید می کند: عطوفتی که در آغاز پاندمی به سمت افراد کم درآمد سرازیر شده بود، به یکباره ناپدید شد.

و در آخر نیز اما استپوس. او مادر دو فرزند است و پس از دست دادن شغل فروشندگی اش در همان شروع پاندمی، با استفاده از حمایت های دولتی توانست دوران بیکاری را پشت سر بگذارد. اما حالا نامه بازپرداخت 2000 دلار از کمک های دولتی را دریافت کرده که به گفته خود او، چالش بزرگی برایش محسوب می شود. استپوس می گوید: منصفانه نیست دولت باری روی بار مردمی که همین حالا با مشکلات شدید مالی و تورم روز افزون دست به گریبان هستند اضافه کند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید