مقالاتمقالات اجتماعی

ناامنی روزافزون و جنایت گریبان جامعه ایرانیان تورنتو را نیز گرفت

یادداشت هفته – به قلم: شاکه آیوازیان –تورنتو، بزرگترین و پرجمعیت ‌ترین شهر کانادا، در سال ‌های اخیر شاهد افزایش نگران‌ کننده جرم و جنایت‌ خشونت ‌آمیز بوده است. این افزایش به ویژه در موارد تیراندازی و قتل‌های مرتبط با آن به چشم می‌خورد. روز دوشنبه، 17 جون حادثه‌ای دیگر به فهرست بلند بالای این وقایع افزوده شد و نگرانی های عمومی را بیشتر کرد.

چنانچه اخبار را دنبال کرده باشید، خبر تیراندازی بعد از ظهر دوشنبه در یک دفتر کار در حوالی خیابان های مالارد و دان میلز در لارنس شرقی را شنیده اید. در این واقعه تیراندازی 3 نفر، از جمله مهاجم 46 ساله مسلح جان خود را از دست دادند. 

بر اساس گزارش ها، دو نفر از قربانیان ایرانی بوده و آرش میثاقی 54 ساله و سمیرا یوسفی  44 ساله (هر دو کارگزار مورگیج) نام داشتند. به گفته پلیس، قربانیان در زمینه مالی فعالیت می کردند و در محل کار خود به قتل رسیدند. تحقیقات پلیس برای کشف انگیزه دقیق این جنایت آغاز شده است. هرچند به گزارش تورنتو استار، انگیزه می تواند مالی باشد زیرا مهاجم این دو را عامل کلاهبرداری از خانواده اش می دانست.

این ساختمان اداری در جوار یک مهدکودک و مدرسه ابتدایی کاتولیک واقع شده است. این تیراندازی موجی از ترس و وحشت را نزد والدین دانش آموزان و مسوولین مدرسه ایجاد کرد. 

اگر مدت هاست درباره حملات خشونت آمیز و بعضا بی دلیل در سیستم حمل و نقل عمومی و خیابان های دان تاون تورنتو می شنویم، این واقعه نشان داد مردم هیچ کجا امنیت ندارند.

شاید شما هم شاهد سرقت های گروهی و در روز روشن از جواهرفروشی های داخل مراکز خرید بودید. اتفاقاتی که در گوشه و کنار شهر رخ داده و هیچ کس، حتی نگهبانان و سکوریتی مستقر در مراکز خرید قادر به مقابله با آن نیستند. سارقان مقابل دیدگان مردم وحشت‌زده و سکوریتی وارد جواهرفروشی شده، ویترین ها را می شکنند و با ساک پر از طلا و جواهر محل را ترک می کنند. 

طبق گزارش پورتال داده آنلاین سرویس پلیس تورنتو، تا 18 مارچ سال جاری، 16 قتل در تورنتو رخ داده است که شش مورد بیشتر از مارچ 2023 بود. 

افزایش خشونت و تیراندازی ‌ها در تورنتو، باعث شده است تا نگرانی‌های عمومی و درخواست‌ها برای اقدامات جدی‌ تر جهت مقابله با این معضل افزایش یابد. 

اولیویا چائو، شهردار تورنتو، بلافاصله پس از انتشار این خبر با خانواده های قربانیان ابراز همدردی کرد. 

بسیاری از کارشناسان معتقدند عوامل مختلفی مانند فعال شدن باندهای جرم و جنایت، دسترسی آسان به سلاح‌ های گرم، قوانین نه چندان سختگیرانه برای جلوگیری از تکرار جرم توسط مجرمین آزادشده از حبس، انتقامجویی، اختلالات روانی درمان نشده، فقر و بی خانمانی و مشکلات اجتماعی-اقتصادی در این افزایش نقش دارند.

همه ما با افزایش سرسام آور هزینه های زندگی دست به گریبان هستیم. معضلی که بسیاری از افراد را مستاصل کرده و به ارتکاب جرم و سرقت واداشته است. اما همانطور که گفته شد، عدم دسترسی به مراقبت های سلامت روان نیز به یک مشکل جدی تبدیل شده است تا بسیاری از بیماران، تحت درمان مورد نیاز قرار نگیرند و به خیابان ها سرازیر شوند. طبق آمار، بسیاری از حملات خشونت آمیز رندوم و بدون دلیل به شهروندان بی گناه توسط این افراد صورت می گیرد. 

با توجه به واقعیت های امروز جامعه، آیا اظهارنظرها و ابراز همدردی های مسوولین و مقامات شهری، پس از هر حمله  یا جنایت خشونت آمیز در تورنتو، کافی است؟ آیا اصولا انگیزه واقعی برای اصلاح سیستم قضایی برای برخورد شدیدتر با مجرمین و همچنین ایجاد تغییرات مثبت اجتماعی و اقتصادی در جامعه از سوی سیاستگذاران وجود دارد؟ 

این ها سوالاتی است که ذهن بسیاری از مردم را به خود مشغول کرده است. متاسفانه حداقل تا به اینجا جواب و راهکار موثری برای مقابله با معضل ناامنی و جنایت ارائه نشده است. 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید