علم و دانش

می دانستید مایکروویو برخی مواد غذایی را مغذی تر می کند؟ 

یک متخصص تغذیه و سلامت، این باور که مایکروویو مواد مغذی را از غذای شما حذف می کند را رد کرده و می گوید در برخی موارد مایکروویو بهتر از بخارپز کردن سبزیجات است. 

شایلا کادوگان، متخصص تغذیه بالینی، تصریح کرد که هر روش پخت – اعم از سرخ کردن یا آب پز – بر مواد مغذی موجود در غذا تاثیر می گذارد، اما ثابت شده که مایکروویو آنها را حفظ می کند.

او ادعا می کند که مایکروویوها از دمای متوسط فر 350 درجه فارنهایت برای پختن غذا استفاده می کنند و به زمان کمتری برای گرم کردن غذا نسبت به روش های جایگزین نیاز دارند که به جلوگیری از از دست رفتن مواد مغذی کمک می کند.

ادعاهای این متخصص تغذیه توسط سایر متخصصین نیز تایید شده است. دکتر آنتونی ال کاماروف، استاد دانشکده پزشکی هاروارد و پزشک ارشد بیمارستان زنان بریگام در بوستون نکات مشابهی را به اشتراک گذاشته است. او برای وبلاگ Harward Health نوشت: آشپزی با مایکروویو کمترین آسیب را به مواد مغذی می رساند. دلیل آن این است که هرچه غذا طولانی تر بپزد، مواد مغذی بیشتری را از دست می دهد و زمان پخت در مایکروویو کوتاه تر است. 

مایکروویوها از تشعشعات غیریونیزان استفاده می کنند که امواج الکترومغناطیسی را آزاد می کند و باعث می شود مولکول های موجود در غذا حرکت کنند و گرمایی تولید کنند که در سراسر غذا منتقل می شود. این فرآیند غذا را از داخل به بیرون می پزد. در مقابل حرارتی که برای پخت غذا روی اجاق گاز یا اجاق معمولی استفاده می شود، دما را از بیرون به داخل افزایش می دهد، بنابراین تا زمانی که مرکز ماده غذایی به دمای ایده آل برسد، فضای بیرونی در معرض حرارت مضاعف قرار می گیرد که باعث اتلاف مواد مغذی می شود. 

جوشاندن و آب پز کردن مواد غذایی، مانند سبزیجات، مواد مغذی مانند ویتامین C را از بین می برد. کادوگان با اشاره به گزارشی که در سال 2017 منتشر شد، گفت: میزان از دست رفتن ویتامین C در مایکروویو پایین تر است. 

داده ها همچنین نشان داد که امواج مایکروویو موادی مانند سدیم، پتاسیم و فسفر را در برخی مواد غذایی از جمله سیب زمینی شیرین و هویج که هر دو حاوی آنتی اکسیدان هستند، حفظ می کند. مایکروویو همچنین آنتی اکسیدانی به نام لیکوپن را در گوجه فرنگی حفظ می کند که کلسترول بد را کاهش می دهد و ممکن است به پیشگیری از بیماری قلبی کمک کند.

یک مطالعه در سال 2023 نشان داد که جوشاندن سبزیجات بیشترین تاثیر منفی را داشته و باعث می شود بین 70 تا 82 درصد از محتوای فلاوانوئید خود را از دست بدهند. 

 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید