علم و دانش

میکروپلاستیک ها به تمام سیستم های بدن نفوذ کرده و باعث تغییرات رفتاری می شوند

مطالعه جدید در مورد اثرات میکروپلاستیک های موجود در آب و غذا بر انسان و سایر پستانداران، تغییرات رفتاری قابل توجهی را نزد آنها نشان می دهند. این مطالعه که گزارش آن اواخر آگوست در نشریه معتبر بین المللی علوم مولکولی منتشر شد، توسط پروفسور جیمی راس از دانشگاه رود آیلند صورت گرفت. 

راس و همکارانش به بررسی اثرات رفتاری و التهابی آلودگی با میکروپلاستیک ها پرداخته و دریافتند که میکروپلاستیک ها بدن را به همان میزان محیط های طبیعی آلوده می کنند. این به ویژه تاثیرات بدی بر سالمندان دارد. 

راس، استادیار علوم زیست پزشکی و دارویی می گوید: تحقیقات فعلی نشان می دهد که میکروپلاستیک ها می توانند در بافت های انسانی تجمع کنند؛ تحقیقات در مورد اثرات میکروپلاستیک ها بر سلامتی، به ویژه در پستانداران، بسیار محدود است و همین امر گروه ما را به بررسی پیامدهای بیولوژیکی و شناختی قرار گرفتن در معرض میکروپلاستیک ها سوق داده است.

محققان طی مطالعات خود چندین موش در سنین مختلف را در مدت سه هفته از طریق مواد غذایی در معرض میکروپلاستیک قرار دادند. آنها سپس تغییرات رفتاری و همچنین تغییراتی در کبد و مغز موش ها را مشاهده کردند. محققان این نشانه ها را شبیه علائم زوال عقل در انسان توصیف کردند.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید